Fuarlara Katılan İşletmelere Sosyal Medya Entegrasyonu

Günümüz ticaret dinamiklerinde ihtisas fuarlarına katılım sağlamak hem dünya pazarına hem de lokal pazarlara erişim için en önemli faaliyetlerin başında gelmektedir. İşletmelerin pazarlama aktiviteleri ve tanıtımlarına büyük katkılar  sağlayan fuarların faydaları bu yazımızın konusu değil. Bu yazı; fuarlara katılım öncesi, fuar sırasında ve fuar sonrası süreçlerde sosyal medya entegrasyonu için neler yapılması gerektiği hakkındaki kısa ipuçlarını kapsamakta.

Fuar öncesi hazırlıklar;

  • Fuarın resmi hashtaglarini öğrenin ve en az bir ay önceden bu hashtagleri takibe alın. Sözkonusu hashtagleri tweet mesajlarında kullanan, sizin ile aynı sektörde faaliyet gösteren kullanıcılar ile bağlantıya geçmeye çalışın.
  • Fuar süresince hashtagleri ürünlerinizin tanıtımında nasıl kullanacağınızı planlayın.
  • Fuarlar genellikle yeni ürünler veya hizmetlerin sunulduğu platformlardır. Fuar sırasında standınızda ve öncesinde sosyal medya hesaplarınızda paylaşmak için YouTube’da teaser video ve videolar oluşturun.
  • Fuarda standınıza şahsen davet etmek istediğiniz potansiyel müşterilere ait Linkedin bağlantılarınız var mı ?  Fuar öncesi bu kişileri Linkedin’den tespit ederek  davet mesajı gönderin.

Fuar sırasında yapılacaklar;

  • Standınızı ziyaret ederek ürün ve hizmetlerinizi satın alan veya satın almak üzere anlaşan kişileri önceden kendilerinden izin alarak standınızda fotoğraflarını çekin ve işletmenizin sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. Böylece sosyal medya hesaplarınızda etkileşim de artmış olacaktır.
  • Fuar kapsamında gerçekleştirilen konuşma ve aktivitelerden içerikleri, fotoğrafları ve kısa videoları sosyal medya hesaplarınızdan paylaşın.  Bu içeriklerin bazılarını anlık bazılarını da günsonu veya fuar bitiminde paylaşabilirsiniz.
  • Sosyal medya üzerinden düzenleyeceğiniz yarışmaları standınızı ziyaret ile entegre ederek insanların standa gelmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca standı ziyaret edenlerin işletmenizin sosyal medya hesaplarını etiketleyerek paylaşacakları fotoğraflar için hediyeler ya da  ürün ve hizmetlerinize yönelik avantajlar sağlamak suretiyle standınıza hareket getirebilirsiniz.

Fuar sonrası süreç;

  • Fuar tamamlandıktan sonra fuar boyunca tanışarak iletişim bilgilerini elde ettiğiniz kişileri öncelikle kendi Linkedin hesabınıza sonra da işletmenize sosyal medya hesaplarına ekleyin.
  • Fuar gözlemlerinize ilişkin bir blog yazısı yazarak yazının linkini bağlantı kurudğunuz kişilere e-posta aracılığıyla gönderin. E-posta mesajınızda sosyal medya hesaplarınızın adreslerini de eklemeyi unutmayın .Ayrıca işletmenizin sosyal medya hesaplarında da bu yazının linkini paylaşın.
  • Fuar sırasında yapılacaklar arasında belirttiğim fuar etkinliklerinde temin ettiğiniz görsel ve görüntüleri artı faydalı olabilecek materyalleri de işletmenizin sosyal medya hesaplarında fuara ait hashtagleri de kullanarak paylaşmayı unutmayın.

Bu yazdıklarıma ek olarak sizler de fikirlerinizi yazının altındaki yorum kısmına yazarsanız hepimiz faydalanmış oluruz.

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığı bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdü. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundu. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladı. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladı. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapmakta ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet vermektedir. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerine amatör olarak devam etmekte olup hobi olarak blog yazarlığı ve dijital fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medyada Nasıl Dikkat Çekilir?

Zamanımızın önemli bir kısmı sosyal medyada geçiyor. Paylaşımlarımıza gelen beğeni ile mutlu oluyor iş amaçlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir