Evde Yoğurt Nasıl Yapılır ?

Yoğurt günlük hayatımızın en vazgeçilmez besinlerinden biridir. İnsan sağlığına verdiği katkılar saymakla tükenmez. Ancak tüketilen yoğurdun marketlerden alınan yoğurt değil evde yapılan mayalanmış yoğurtlardan olması gerekir. Marketten alınan yoğurtların faydadan çok zarar verdiği uzmanlar tarafında açıklanıyor. Peki evde yoğurt mayalamak isteyenler ne yapmalı? İyi bir yoğurt mayalama nasıl olmalıdır?

Yoğurt mayalamanın en başlıca kuralı ölçüdür. Sütün miktarına göre maya konulmalıdır. Bu ölçü, 1 litre süte bir çorba kaşığı yoğurt konulacak şekilde olmalıdır. Süt öncelikle çelik bir tencerede kaynatılırken, kaynama sırasında 5 ile 10 dakika karıştırılarak havalandırılması faydalı olur. Süt kaynadıktan sonra altı kısılarak bir süre daha sıcaklığını koruyarak pişmeye devam etmelidir. Daha sonra kaynayan süt mayalanacak kaba aktarılır.

Kaynayıp ılınmaya bırakılan süt, sık sık ısısı belli bir seviyeye gelip gelmediği konusunda kontrol edilir. Süte parmak sokulup 7’ye kadar sayıldığında el yanmıyorsa sütün mayalanması için uygun sıcaklık oluşmuş sayılır.

Mayanın hazırlanması için sütten alınan birkaç kaşık ılık süt ve oda ısısına getirilmiş yoğurt karıştırılır. Hazırlanan karışım mayalanacak süte katılır ve süt karıştırılır. Mayalanan sütün sıcaklığını kaybetmemesi için etrafına kalın bir örtü örtülür. Yaklaşık 5 veya 6 saat sonra örtü açılır ve mayalanan yoğurt buzdolabına konulur. Buzdolabında soğuduktan sonra yemeğe başlanması daha uygun olacaktır. Ne kadar çok buzdolabında beklerse kıvam o kadar güzel olur.

Yoğurt mayalamanın  bazı püf noktaları da şöyledir;

Yoğurt mayalanacak kabın toprak ürünü olan çömleklerde yapılması daha başarılı sonuçlar yaratabilir. Çömlek kap yoksa cam ya da porselen kap kullanılabilir.

Mayalanacak süt, fazla miktarlarda ise tek kap yerine birden fazla kap kullanılabilir. Hem mayalanması hem kullanımı daha pratik olacaktır.

Yoğurt mayalanırken akşam vakitlerinin seçilmesi daha mantıklı olur. Mayalan yoğurt gece boyunca buzdolabında kalacağı için ertesi gün kullanıma hazır olur.

Mayalanan yoğurt bir beze konularak birkaç saat süzülürse elde edilen bu ürün süzme yoğurt olarak kullanılabilir.

Günlük sütlerle yapılan yoğurtlar daha yumuşak kıvamda olur. O nedenle yoğurt mayalarken günlük sütlerin tercih edilmesi hem sağlıklı hem daha lezzetli olur.

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Barış Özgür

İstanbul Üniversitesi Siyasal mezunu. Galatasaray taraftarı. Gitar ve piyano çalar, şiir yazar, kitap tutkunu ve Yusuf'un babası.

İlginizi Çekebilir

French Press ile Kahve Zevki

Eğer kaliteli bir kahve demlemek istiyorsanız,  French Press bunun için en düşük maliyetli ve en kolay …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir