2017 Brand Finance Global 500 Raporu

1996 yılında kurulan Londra merkezli Brand Finance, dünyanın önde gelen bağımsız markalı iş değerleme ve strateji danışmanlık firmasıdır. Yirmiden fazla ülkede faaliyet gösteren Brand Finance her yıl dünyanın 500 en değerli markasını ” Brand Finance Global 500 Raporu ” ile açıklamaktadır. Söz konusu rapor dünyadaki binlerce en büyük markanın en güçlü ve en değerli olanlarını değerlendirir. 2017 yılı raporu sonuçları da geçtiğiniz günlerde açıklandı. Rapora göre dünyanın marka değeri en yüksek ilk on aşağıdaki gibi;

                                                                                                                        

 

2017 yılında Apple 2016 yılı liderliğini Google’a kaptırmış durumda.

İlk on markanın beş adedi teknoloji sektöründe faaliyet göstermekte.

İlk yüz markanın elli adedi Amerika Birleşik Devletleri orijinli firmalara ait.

Güney Kore’nin ilk yüzlük listede tek firması ise Samsung.

İlk yüz sıralamasında McDonald’s tek fastfood zinciri olarak yer almakta.

Onaltı adet banka bulunan ilk yüz listesinde Çin bankaları ICBC, China Construction Bank, Bank of China, Agriculture Bank of China, China Merchants Bank ile dikkat çekmekte.

En değerli ilk beş otel markası 2016 ile aynı sıralamayı koruyan  Hilton, Marriott, Hyatt, Sheraton, Holiday Inn otelleri.

En değerli ilk beş yiyecek markası ise Nestle, Danone, Kellogg’s, Kraft ve Heinz.

Global 500 listesinin havayolları şirketleri sıralamasında 2016’nın üçüncüsü American Airlines ilk sıraya yerleşiyor ikinci sırada Delta üçüncü sırada ise United havayolları var. THY ise onaltıncı sırada yer almakta.

Otomotiv sektöründe ilk üç marka 2016 ile aynı, Toyota, BMW ve Mercedes-Benz. İlk on da Alman markaları beş firma ile listede. BMW ve Mercedes-Benz ile birlikte  Volkswagen, Audi, Porche .

Raporun tamamına Brand Finance firmasının internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdum. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığım bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdüm. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundum. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladım. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladım. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapıyorum ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet veriyorum. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerime amatör olarak devam ederken hobi olarak blog yazıları yazmak ve fotoğraf çekmek hayatıma mutluluk katıyor.

İlginizi Çekebilir

Gelecek Korkusunu Yenmek

Pek çok insan bilinmeyenden korkar. Ancak gelecek her zaman belirsizdir. 2020 yılını nasıl geçeceği hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir