Sansür

Sosyal medya üzerine yazı yazmak için, gene kafa patlatırken, site yönetiminin sansürüne takılmıs bir yazar olarak algının yazı ile algı gücünün arasındaki o engin bağı betimleme şansı elinden alınmış bir bebek gibi, öyle ekrana bakarken, aslında algının boyutlarının nerelere gidebileceğini de bizzat yaşamış oldum.

Algı ve sosyal medyanın gerçekliğine inandıran bir Y kuşağından bahsederken, aslında ne kadar like aldım, ona bunu yazsam ne olur, buna ne der diyen ve de burada ki sanal algıyı, aslında ciddiye alan ve de oradan yola çıkan bır X kuşağı olduğunu görmüş oldum. Belli ki, Y kuşağının alışmış olduğu hızlı tüketim kriterlerinin yada paragmatik sonuçların hızlıca harcandığının farkında olmadığımız bu dönem. Vesselam, yazının içinde en ufak ayrıntıya takan edebiyatçıdan, çok word of mouth ile hızlıca söyle geç olacak bir durum. Gerçekten sosyal medyada bir gerçeklik var mı, yada yakın zamanda bu gerçeklik dürtüsü ile beraber telefon dolandırıcılığı, yada sanal dostlukların bir çıkmazı oluşacak mı?
Sosyal medyanın üzerine yazılan milyonlarca yazının, sanki bu yazıda ki gibi, ne anlattığı anlaşılmayan ama çok okunan olmasında ki sır buradan mı geliyor, o sanal dünyanın kendi içinde fast-consuming bir ortam çıkararak, kimsenin bilmediği yada bilemeyeceği mühendisliğinde kimler nerelere nasıl gittikleri anlaşılmayan bir ortamdan cıkarak, sonsuza uzamasını dört gözle mi bekliyoruz. Yoksa, birisi çıkıp bunun analitik yada matematiksel formülü bu mu diyecek! Sanmam, o kadar dinamikleri değisiyor ki, bir önceki sürümünde dünyayı kavuran yazılım, bir sonraki sürümünde, eyvah yine bana hüsran şarkısını okuyor.
Ve biz tutucu olarak, artık anılan kuşak bu hızlı tüketime nasıl refleks vereceğimiz, belki üç beş sene sonra çok gülerek bakacağımız anıları yazdıracak. Ben bunların hepsini mitomani ile açıklayabiliyorum. Aslında, kelime anlamı itibari ile sevecen ve sempatik bir yanı da olsa, kelime çok tehlikeli ama algının hayatımızda oturdugu bir dönemde, arasında ki ince çizgi çok ama çok önemli oluyor. İnandığımız şeyin yalan olması da farketmıyor, eğer inanıyorsa, yanlış olmasına rağmen, körü körüne bağlanabildiğimiz bir döneme giriyoruz  veya girdik…fashion-legs-notebook-working

Hakkında Bülent Özer

Uzunca bir tecrübenin ışığında, biraz hayallerın peşinde, biraz çocuklarının peşinde, ama yaptığı ışte hep detaycı ve mükemmelliyeti arayan bir takım oyuncusu. İş Geliştirme, Dış Ticaret, Pazarlama, Sosyal Medya Danışmanlığı, Spor Yönetimi oyun alanları.

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medyada Nasıl Dikkat Çekilir?

Zamanımızın önemli bir kısmı sosyal medyada geçiyor. Paylaşımlarımıza gelen beğeni ile mutlu oluyor iş amaçlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir