Restorantlar İçin Facebook Reklam Stratejileri

Facebook bir çok sektörde ki işletme de olduğu gibi yeme içme sektöründe de işletmenizi tanıtmak adına mükemmel bir pazarlama aracıdır.  Ancak bu süreçte sabırlı olmak en önemli unsurdur. Çünkü  sayfanızı hazırladıktan sonra hemen başarıya ulaşacağınız gibi bir durum söz konusu değildir. Üzerinde durmanız gereken belirli taktik ve stratejiler vardır. Neyse ki bunların hayata geçirilmesi hiçte zor değildir. Bu nedenle herhangi bir işletme bunlardan yararlanabilir. Bu nedenle, restorantınız için biran önce bir Facebook Sayfası oluşturun ve itibarınızı yükseltmek ve daha fazla müşteriye kendinizi tanıtmak adına vereceğim taktikleri kullanmaya başlayın.

smb-600x300

  1. Yayınladığınız gönderiler hedef kitlenizin ilgi alanı ile alakalı olmalıdır. Ne okumaktan keyif alacaklarını tahmin etmelisiniz. Örneğin restoranınızda satılan yiyecek ve içecekler hakkında genel bilgiler paylaşabilir ayrıca bulunduğunuz lokalin yerel haberlerinin bağlantılarını yayınlayabilirsiniz. Yemek tarifleri ve çeşitli yöresel mutfakların tarihleri hakkında bilgiler paylaşmak ilgi çekici olacaktır.
  2. Çeşitli dönemlerde promosyon faaliyetleri müşteri potansiyelinizin artmasına yardımcı olacaktır. Makul indirimler sunan promosyonlar kişilerin ilgisini çeker ve sayfanızın takipçi sayısının artmasına yardımcı olur. Bununla birlikte yaptığınız promosyon sonrası işletmenize gelen müşteri sayısındaki farklılık sizin sosyal medyayı ne kadar etkin kulllanıp kullanamadığınız hakkında da bilgi verecektir.
  3. Facebook sayfanıza gelen yorumlara mutlaka cevap verin. Bu hareket sizin müşterilerinize verdiğiniz önemi gösterecektir. Yapılan negatif yorumlar karşısında da dürüst ve şeffaf olmak sizi takip eden diğer müşteriler için de pozitif bir algı yaratacaktır.
  4. Müşterileri check-in için teşvik edebilirsiniz fakat bunu belli nezaket sınırlarında yaparsanız antipatik bir durumun oluşmasını önlemiş olursunuz.  Ayrıca belli dönemlerde restoranınız da check-in yapan müşterilere ödüller vererek sosyal medyayı efektif olarak kullanabilirsiniz.
  5. Kullanacağınız görseller çok önemlidir. Servis ettiğiniz yiyeceklerin ve servis ve sunum kalitenizi bu fotoğraflar yardımıyla öne çıkarabilirsiniz. Menüleriniz de yaptığınız yenilikleri takipçileriniz ile paylaşabilirsiniz. Restoranınıza gelen müşterilerin izinleri doğrultusunda fotoğraflarını çekerek sayfanızda paylaşmanız kişileri mutlu edecektir. Bu kişiler de yer aldıkları fotoğrafları kendi kişisel sayfalarında paylaşarak maliyetsiz reklamınızı yapmış olacaktır.

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığı bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdü. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundu. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladı. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladı. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapmakta ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet vermektedir. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerine amatör olarak devam etmekte olup hobi olarak blog yazarlığı ve dijital fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medyada Nasıl Dikkat Çekilir?

Zamanımızın önemli bir kısmı sosyal medyada geçiyor. Paylaşımlarımıza gelen beğeni ile mutlu oluyor iş amaçlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir