Sosyal Medya Çeşitlemeleri

Sayfa Sosyal Medya’nın üzerine, acaba araya bir yazı sokuştursam. Bu yazı da, okunan ve sayfanın reytingini artırıcı ne olabilir diye düşünürken. Geçen hafta içinde; elime geçen CIO dergisinde bilişim ve iş hayatı ile ilgili elliye yakın profesyonelin editlenmiş görüşünü okudum. Bundan yaklaşık iki hafta önce de, İzmir’de bir melek yatırımcı, ve benim hayattaki başarısızlıklarımı göz önüne koyduğumuz fuckup nights’da sosyal medya üzerine bir seminer vermiştim. Biz X kuşağıyız, ardımız dan Y ve Z hatta Z2 kuşakları geldi.

Bizim kuşak için kayıp kuşak derler, ne facebook ile büyüdük, ne dijital devrimi yakaladık, ne de büyük datayı hayal ettik, bilişim arka planda o kadar çevik ve radikal değişiklik yaptı ki, koltuğumuzu koruyabilmek için, hep doğrularımızdan, hep alışkanlıklarımızdan feda etmek zorunda kaldık. Hayatımıza Start-Up diye bir kavram girdi. Hepimiz 40’lı yaşlarda, girişimci olmaya çalıştık, ama kayıp kuşaktık, ne altımıza ne de onun altından ki kuşağa kendimizi anlatamadık, anlaşılmadık. Onlar, bizim fikirler ile yol alırken, biz sadece ölçülebilir, doğrular ile yol almaya çalıştık. Melek yatırımcılar bile, bizden daha fazla dinlendi ve yol aldılar, oysa ki biz onlara dinozor diyorduk. Gene ölçülebilir sürece girip, bunlar nasıl diye sorgulamaya başladık. Oysa ki, sorgumuzun cevabını gene biz özümsemeyecektik, tecrübe dedik geçtik. Bir türlü o comfort-zone yerini oturtup, ideallerimizi hayata yansıtamıyorduk. Hasetle gazetelerde, y kuşağının girişimci hikayelerini okuyup duruyorduk.

Düşündükçe, kaotik işin içinden çıkılmaz bir hal almaya başlamıştı, devamlı üreten bir kuşak, kontrolün elinde olması gereken bir kuşak, ama özellikle 38-42 yaşlarında peek yapmış bir işsizlik, belki kısa belki daha uzun bir kariyer boşluğu. Bu arada, sistemde kendini gizleyenler devam ettiler, biraz mutsuz, biraz ne olduğunu anlamaya çalışırken, devam ettiler. İş hayatından nefes alıp, biraz kafayı, bu kadar ölçülebilir sonuçlardan çıkaran, ve de daha yukarıdan bakabilenler ise, evet bu işler bize öğretilen kodların dışında olduğu konusunda hemfikirdiler.

Ve sosyal medya danışmanlığı konseptinde çıktığımız bu yolda, üç sene çok önemli paralar kazandım, lakin marketing de bir devir bitmiş, alt kuşaklar bunun yüzlerce ücretsiz aplikasyonlarını ellerinde dolaşan akıllı telefonlara indirip, kullanabildikleri, geri dönüşümlerini anında alabildikleri bir sistem ile büyürken rekabet artmıştı. Avrupa buna omni-marketing kanalları diyerek geçiş sağlamaya başladı. Bizde ise, bir anda X kuşağından, Y ve de Z kuşağına inen bir marketing, ya da iletişimciler türedi. Çok ciddi iletişim hataları yapıldı mı? Yoksa bu hata denilen şeyler, aslında bizim kabullenmediğimiz gerçekler miydi ?

İlk yazımın sizde hafif düşündürmeye sevk etmesi temennisi ile ikinci yazımda, bu girizgahın üzerinde mitomani ve sosyal medyayı konu alacağımı belirtmek isterim.

”Bülten Zamanı”

sosyal medya

Hakkında Bülent Özer

Uzunca bir tecrübenin ışığında, biraz hayallerın peşinde, biraz çocuklarının peşinde, ama yaptığı ışte hep detaycı ve mükemmelliyeti arayan bir takım oyuncusu. İş Geliştirme, Dış Ticaret, Pazarlama, Sosyal Medya Danışmanlığı, Spor Yönetimi oyun alanları.

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medyada Nasıl Dikkat Çekilir?

Zamanımızın önemli bir kısmı sosyal medyada geçiyor. Paylaşımlarımıza gelen beğeni ile mutlu oluyor iş amaçlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir