Facebook Organik Erişimi Artırmanın İpuçları

Facebook’ta müşterilere ulaşmak daha da zorlaşıyor.

Bilindiği üzere Facebook’ta organik erişim, küçük veya büyük  işletmelerin hedeflediği müşteri kitlesine ulaşmaları için en ucuz ve tabi ki en cazip  pazarlama aracıdır. Ancak, yıllar geçtikçe organik erişim azalmaya devam etmekte olup bu durum işletme sayfalarının iyi organik erişim sayıları elde etmesini zorlaştırmaktadır. Hubspot, 10.000 takipçinin için ortalama organik erişimin % 6.5 civarında olduğunu tahmin etmektedir.Başka bir deyişle, eğer 10.000 takipçiniz varsa , yalnızca 650 kişi mesajlarınızı gerçekten görmektedir. Ancak, sağlıklı bir organik yüzdeye geçmek, düşündüğümüz kadar imkansız değildir.  Ortalama organik erişim azalırken bu sayıyı nasıl artırabiliriz? Fakat  ‘Nasıl’ a varmadan önce, ‘neden’ ‘e bakmamız gerekmekte.

untitled-design

Facebook’a göre, işletmelerin organik erişimde ki düşüşün devam etmesi başlıca iki nedenden kaynaklanmaktadır:

1. İçeriğin  Aşırı Yüklenmesi

Günlük olarak gönderilen içeriğin miktarında meydana gelen büyük artış, kullanıcıların maruz kaldığı gönderi, bağlantı, video gibi içeriklerinin de arttığı anlamına gelmektedir. Bu durum, bir çok gönderi bombardımanı arasında kişilerin  işletme sayfalarına ulaşarak beğenmelerini zorlaştırmaktadır.

2. Kullanıcı İlgi Alanları

Sözkonusu hacim nedeniyle Facebook Newsfeed, kullanıcıyla en alakalı içeriği gösterecek şekilde tasarlanmıştır. Platformun algoritması tarafından, bir dizi kullanıcı düşüncesine ve ilgi faktörüne dayanılarak otomatik olarak karar verilir. Bunu yapmanın yollarından biri, hangi Facebook sayfası yayınlarını veya daha sıklıkla sevdiğiniz içerik kategorileri türlerine bakıp, daha sonra aynı içeriği önünüze getirmektir. Organik erişim doğrudan etkileşimle bağlantılıdır . Daha fazla kişinin bir yazıya tepki, yorum ve paylaşım yapmasının anlamı, içeriğinin arkadaşları tarafından haber bültenlerinde görülme olasılığının da o kadar artacağını gösterir. Viral yayınların doğuşu tam bu şekilde olmuştur. Potansiyel müşterileriniz için alakalı ve ilginç içerik oluşturarak, organik erişiminiz üzerinde hâlâ bir miktar kontrol sahibi olmak mümkündür.

Takipçileriniz (müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz) içeriğinizle etkileşimde bulunmuyorsa, artan organik erişim neredeyse imkansız olacaktır. Doğru zamanda hedef pazarınıza hitap eden doğru içeriği seçmek, organik erişiminizi artırmanın başında bir numaralı yöntemdir.

free-facebook-3-300x154

Organik erişimi arttırmak için yapılması gereken ipuçları aşağıda sıralanmıştır.

1.Görsellik

İnsanların dikkatlerini çekmek ve haber beslemelerinde göze çarpmak için mümkün olduğunca görsel olmak gerekir. Görsellik, Facebook pazarlamanızı büyütmek ve katılımınızı artırmak için videoların dışında da popüler teklif mesajları, cazip resimler içeren blog bağlantılarını veya kullanıcılarınız tarafından büyük ilgi çekici mesajlar yayınlamak ile sağlanabilir.

2. Verilerin Doğru Kullanımı

Facebook hesabımıza organik erişimi arttırabilmek için Facebook insight verilerinin analizi çok önemlidir. Bu verilerin yorumu organik erişimi artırabilmemiz adına doğru kararlar almamızda yardımcı olacaktır.

3. Gönderim Zamanlaması 

Gönderileri yayınlama zamanlaması  erişimi etkileyen önemli bir faktördür. Facebook insights verileri ile takipçilerinizin günün hangi saat dilimlerinde gönderilerinize eriştiğini görebilirsiniz.   Bu veriler, size en iyi etkileşim için yayın zamanlamanızı planlamanıza imkan verir. Örneğin  öğlen saatlerinde yapacağınız gönderimi ilgili saatten beş-on dakika önce yapın çünkü, toplantı ya da randevu bekleyen insanlar bu sırada facebook sayfalarında vakit geçiriyor olabilirler.

4. Etkileşim

Sizinle etkileşime geçen kullanıcılar ile bağlarınızı güçlendirmeye gayret gösterin. Facebook’u müşteri hizmetleri aracı olarak kullanın. Sayfanıza ve yayınlarınıza ulaşan kullanıcıları yanıtlamak, beğenmek ve bu sayfalara ulaşan kullanıcılarla etkileşim kurmak sizleri ulaşılabilir ve samimi bir konuma getirir.

5. Önceden Planlama

İçeriğinizi önceden planlayın ve iyi bir içerik planı oluşturun. Mümkünse en az iki hafta önceden planlamayı hedefleyin. Önceden planlama, içerik türlerini karıştırmamanıza ve düzenli olarak yayın yapmanıza olanak sağlarken,  içeriğinizi daha verimli olarak  üretmenize yardımcı olur. Üstelik,  son dakika gönderim hazırlamanın getirdiği stresten de uzaklaşmış olursunuz.

6. Geri Dönüşüm

Önde gelen çevrimiçi medya Facebook sayfalarının, önceki içeriği tekrar ettiklerini veya geri getirdiklerini  fark etmişsinizdir. Örneğin, Mashable önceden yayınladığı bir içeriği birkaç ay sonra yeni başlık ve resimlerle yeniden yayınlamıştır. Bunun nedeni, bir yayının popülerliği kanıtladığında veya konu bir kez daha çok konuşulan hale gelirse, yayımcı; yayının üzerinde daha fazla çekiş gücü elde edebileceğini bilir. Bu, organik ulaşımın yanısıra sözkonusu hesabın erişim trafiğinde de harekete yardımcı olur.

7. Video

İçerik planınıza video eklenmesi, katılımı ve organik erişimi artırmak için şarttır. Video, yalnızca Facebook kullanıcıları için popüler değil, aynı zamanda Facebook’un kendisi de bu içeriği diğer içerik formatlarına yöneltmek için kullanmaktadır. Video içeriği oluşturmaya henüz hazır değilseniz, bir video slayt gösterisi ile başlayabilirsiniz. Slayt gösterilerini hazırlamak daha kolaydır ve birçok mağaza, Facebook’ta bu yöntem ile organik erişimde başarı sağlamaktadır.

like-us-on-facebook

 

 

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığı bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdü. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundu. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladı. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladı. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapmakta ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet vermektedir. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerine amatör olarak devam etmekte olup hobi olarak blog yazarlığı ve dijital fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medyada Nasıl Dikkat Çekilir?

Zamanımızın önemli bir kısmı sosyal medyada geçiyor. Paylaşımlarımıza gelen beğeni ile mutlu oluyor iş amaçlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir