Cafe Wien İnceleme

Cafe Wien, 90 larda ilk cafe kültürünü getiren mekanlardan. Atiye sokakta başlayan ve daha sonra Nişantaşı’nda Teşvikiye caddesinde Reasürans Pasajı’nda da hizmet vermeye başlamış. Küçücük ama sevimli yer. Nişantaşı’nda bir çok cafede bulamayacağınız bir özelliğe sahip. O da günümüzde çoğu işletme’nin kaybettiği ‘samimiyet’. Sıcak ve samimi bir ortam. Sanki misafir ağırlar gibi karşılamaları çok güzel. Hatta Cafe Wien’in sahibi Tayyar Bey mekana gelen bir çok müşteriyi tanıdığını ve hatta evlilik, ölüm gibi merasimlere de katıldıklarını belirtti. Hatta müşteri kelimesine kızıp biz misafir olarak adlandırıyoruz dedi.
Mekanın özel lezzeti Viyana usulü Shinitzel. Dana Eti’nin Kontrfile kısmından yapılıyor. Orjinal reçetesine uygun olarak patates salatasıyla sunuluyor. Oldukça doyurucu porsiyonlara sahip.

Viyana dışında sadece Cafe Wien’de yiyebileceğiniz Apfelstrudel mit Eiskrem (Afel Ştrudel) ve Sachertorte mit Schlogabers ( Zaher torte) tatlısı da yıllardır aynı şekilde orjinal reçetesine bağlı kalarak hazırlanıyor. Elmalı strudel, oldukça hafif bir tatlı. Sacher (Zaher) tatlısı ise  kremasından dolayı bana biraz ağır geldi. Ama kremalı tatlı sevenler için öneririm.

Viyana’da her şeyin bir hikayesi bulunuyor. Tabiki tatlıların ve kahvenin de bir hikayesi var.

Zaher tatlısının hikayesi şöyle; Avusturya kralı bir ziyafet vermek ister. Baş aşçı hastalanır.  Zaher adlı bir aşçı görevi devralır. Kral, davet için hazırlanan aşçı Zaher’i yanına çağırır. Bu tatlıyı çok beğendiğini ve bu tatlının nasıl yapıldığını sorar.  Kral yaşadığı lezzet deneyiminin ardından  emir vererek Viyana’nın merkezine Zaher adında bir otel yaptırır ve içerisine de Zaher Pastanesi açar.  Zaher tatlısının üretimine başlarlar. Zamanla Zaher tatlısı otel isminin önüne geçer. Zaher, tüm dünyaya ihraç edilmeye başlanır. Hatta günümüzde internet üzerinden de sipariş verilebiliyor.

Afel Ştrudel’in hikayesi ise; Viyana’da soğuk bir kış günü Schönburn Sarayı’nın seyisi eşine canım tatlı istiyor diyor. Seyis’in eşi de ceviz ve elmayı rendeliyor. İnce bir yufka açıp içine malzemeleri koyup fırına veriyor ve Viyana ile özdeşleşen ştrudel tatlısı ortaya çıkıyor. Hatta orjinal reçetesinin Viyana kütüphanesinde olduğu söyleniyor.

Tatlıların yanına da Viyana’ya özgü kahvelerden söyleyebilirsiniz. Viyana dünyada kahve kültürünün çok yoğun yaşandığı bir ülke. 2. Viyana kuşatması zamanında Osmanlı  geri çekilirken üzerlerindeki çuvalları bırakıp geri dönüyor. Çuvallarda ne olduğunu merak eden Avusturyalılar, çuvalların içinde kahve çekirdekleri olduğunu görüyorlar ve  kahve çekirdekleriyle Melange isimli bir kahve buluyorlar. Avusturyalılar kahveyi tanıştıran Osmanlılara minnettarlığından dolayı fincanlara Osmanlı fesi amblemini koyuyorlar. 1862 yılından beri kahve  çekirdeklerini Arap yarımadasından getirip tüm dünyaya satıyorlar. Bu düşünce benim çok hoşuma gitti. Sizinle de paylaşmak istedim.

Son olarak görülesi, keşfedilmesi mekanlardan.

Tavsiyemdir.
Adres:
Milli Reasürans Pasajı, Teşvikiye Mah. Abdi İpekçi Caddesi, No: 62 Şişli
Telefon: 0212 233 78 60

Hakkında Büşra Kahveci

Çocukluğundan beri yemeğe ilgi duyan, yeni yerler ve tatlar keşfetmeyi seven biri. Araştırmacı ruhlu, meraklı bir yemek sever. Hizmet ve lezzet konusunda titiz davranan gittiği mekanları tarafsız bir gözle inceleyen amatör ruhlu gurme.

İlginizi Çekebilir

Burger King Sevgililer Günü Kampanyası

Dünya üzerindeki ürün ve hizmet satan paydaşların bir kısmının dörtgözle beklediği 14 Şubat Sevgililer Günü’ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir