Bel-Kalça Oranını Azaltmak İçin Öneriler

Bel-Kalça oranını azaltmak için yapılması gerekenleri aşağıda sıraladık.

1) Günlük ihtiyacınızı karşılayacak kadar enerji ve besin öğesi alın. Uçuk diyetlerle eksik ya da fazla enerji almayın.

2) Yağ ve şeker içeriği yüksek olan besinlerin tüketimini sınırlandırın.

3) Hidrojenize yağlardan üretilen margarin, pastane ürünleri, kurabiye ve kızarmış yiyeceklerde bulunan trans yağ asitleri bel çevresinde yağlanmayı daha çok arttırır. Bu yiyeceklerin tüketimini sınırlandırın.

4) Yağ tüketiminizi azaltmak için besin hazırlama ve pişirme yöntemlerine dikkat edin, yağda kızartmak yerine haşlama, ızgara veya fırında pişirme yöntemlerini tercih edin.

5) Şekerli içecekler, hazır meyve suları, alkollü içecekler, enerji ve spor içecekleri gibi enerji içeriği yüksek sıvılar yerine su tüketiminizi artırın.

6) Özellikle alkol tüketiminizi sınırlayın. Çünkü alkolün kalori miktarı yağın kalori miktarına çok yakındır. Vücutta karaciğerde metabolize edilen alkol, karın bölgesi yağlarında depolanır.

7) Düzenli fiziksel aktivite yapın, günde en az 10.000 adım atın.

8) Posa tüketimini artırın. Kuru baklagiller, tam tahıllar, sebze ve meyveye beslenmenizde mutlaka yer verin.

9) Yiyeceklerinizi iyi çiğneyin, her lokmanızı uzun uzun çiğnerseniz doyma hormonunuz salgılanıncaya kadar daha az yiyecek yemiş olursunuz.

10) Televizyon karşısında özellikle gece atıştırmalıklarından sakının. Çünkü ne kadar yediğinizin farkında olmadığınız gibi gece hareket etmediğiniz için yediklerinizi yakmakta zorlanırsınız.

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Kübra İkra Sonel

Hacettepe'li Diyetisyen, Online ve Yüz Yüze Beslenme Danışmanlığı, Fark Etmeden Diyet

İlginizi Çekebilir

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır ?

Yoğurt günlük hayatımızın en vazgeçilmez besinlerinden biridir. İnsan sağlığına verdiği katkılar saymakla tükenmez. Ancak tüketilen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir