Teknoloji Hayatı Kolaylaştırır mı ?

” Teknoloji hayatı kolaylaştırır mı ? ” sorusunun cevabına kesinlikle evet diyerek yazıma başlıyorum. Devamında ise teknolojinin kolaylaştırdığına dair bazı bilgileri paylaşarak bu söylemimi desteklemeye çalışacağım.

Bilindiği üzere teknoloji hiç durmak bilmeyen bir yolculuk. Özellikle de son yüzyılda yüzlerce binlerce teknolojik yenilik hayatımızda yerini alıyor. Sözkonusu yenilikler bu yazımın konusu değil zaten bu konudaki her türlü bilgiler, gelişmeler bir tık ötemizde…

Şimdi gelelim hayatımızı değiştiren rastgele seçtiğim 3 tane teknolojik gelişme ile ilgili kısa notlara;

GPS (The Global Positioning System)

GPS ( Küresel Konumlandırma Sistemi ) dünyamızın etrafında dönen uydular aracılığıyla yerdeki nesnelerin konumunu belirleyen bir sistemdir. GPS ‘in ilk kullanım amacı ise askeri alandır. Özellikle füzelerin fırlatım pozisyonunun doğru konumlandırılması amacı ile tasarlanmıştır.

GPS’ in sivil kullanıma açılması ise son derece üzücü bir olay sonrasında gerçekleşmiştir. 1983 yılında Güney Kore Havayolları ‘na ait Boeing 747 tipi uçak hatalı konum saptama nedeniyle Sovyetler Birliği ‘ne ait hava sahasına yanlışlıkla girmesi ve hava sahasını ihlal etmesi üzerine düşürülerek 269 kişinin ölümüne sebep olunca bu olay sonrasında GPS 40. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Ronald Reagan tarafından sivil kullanıma açılmıştır.

1983’te düşen Güney Kore Havayolları’ na ait uçak

BARKOD

Günümüzde alışveriş yaptığımız hiç bir işletmenin barkodsuz olarak ürün sattığını göremeyiz. Fakat barkod , 1952 yılında Norman Joseph Woodland tarafından icat edilmesine rağmen o dönem hiç bir alanda kullanılmadı. Ta ki 1974 yılında Ohio’ da bir markette bir paket sakız barkod vasıtasıyla okutulana kadar.

Norman Joseph Woodland ( 1921-2012 )

ALARMLI MASA SAATİ

Mobil telefonların hayatımıza dahil olmasından önce sabahları uyanmak için alarmlı masa saatleri kullanırdık. İşte bu müthiş icatın mucidi Levi Hutchins ‘tir. Amerikalı bir saatçi olan Hutchins alarmlı saati 1787 yılında icat etti. Yalnız işin bizler için garip gelen tarafı ise bu alarmlı saat hergün sabah 04.00 ‘te çalacak şekilde ayarlamıştı.

Levi Hutchins ( 1761-1855 )

Mobil İletişim Tarihi ile ilgili yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdum. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığım bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdüm. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundum. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladım. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladım. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapıyorum ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet veriyorum. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerime amatör olarak devam ederken hobi olarak blog yazıları yazmak ve fotoğraf çekmek hayatıma mutluluk katıyor.

İlginizi Çekebilir

iPhone ile Çekilen Film

Apple, Çin yeni yılını iPhone ile çekilmiş film aracılığıyla kutladı. iPhone 11 Pro ile çekilen film “Shot on iPhone” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir