Ana Sayfa / Teknoloji / Mobil İletişim Tarihi

Mobil İletişim Tarihi

Mobil iletişim fikrinin ortaya çıkışı 2.Dünya Savaşı’nda kullanılan elde taşınabilen portatif telsiz ”walkie-talkie ” ile başlar. Walkie-talkie’nin, diğer telsizlerde farkı ise aynı anda hem yayın yapıp hem de yayın alamaması sadece ” Bas Konuş ” sistemi ile çalışmasıdır.

Mobil İletişim Tarihi

1940’lara gelindiğinde işletim sistemi Unix’ i de geliştiren laboratuvarlar olan Bell Labs’ in araştırmacıları hareket halinde telefonla konuşmayı ve veri alışverişi yapmayı mümkün kılan bir sistem inşa ederler. Böylece iletişim cihazlarının farklı baz istasyonlarına bağlanması ve konumlarına göre baz istasyonları arasında geçiş yapması sağlandı.

O zamanlarda ismi Bell Systems olan AT&T şirketi 1946 yılında ilk mobil telefon hizmetini ABD’nin orta batısında yer alan Missouri eyaletinde sunmaya başladı. İlk başlarda 5000 abone çeken hizmet aynı anda sadece üç abonenin faydalanmasına imkan tanıyordu.

İlk model mobil telefon 1973 yılında Motorola mühendisi Ukraynalı musevi bir göçmen olan Martin Cooper tarafından icad edildi. Bir kilonun üzerindeki cihaz, yirmi dakikalık pil ömrü ve ucundan çıkan anteni ile daha çok tuğlaya benziyordu.

Mobil İletişim Tarihi
Martin Cooper

Yaklaşık on yıl sonra mobil telefonlar ticari olarak piyasaya sürülmeye başlandı. NTT İletişim 1979’da Japonya’da, 1981’de İskandinav ülkelerinde ve 1983’te ABD’de cep telefonu hizmeti vermeye başladı.

1993’e geldiğimizde IBM akıllı bir dijital telefon üretme girişiminde bulundu. Dünyanın ilk akıllı telefonu olan ” Simon ” adını verdikleri cihaz cep telefonu hizmetinin yanı sıra çağrı cihazı, faks makinası ve cep bilgisayarı olarakta kullanılabiliyordu. Ayrıca takvim, saat, hesap makinesi, not defteri, elektronik posta ve adres defteri gibi özellikleri olup dokunmatik bir ekranı, girişi için bir kalemi ve QWERTY klavyesi vardı.

Mobil İletişim Tarihi

1997 yılının mart ayında Palm Pilot ( daha sonra USRobotics’in yan kuruluşu oldu ) tarafından çıkarılan ” Palm PDA ” her ne kadar Apple ve diğerleri daha önce cep bilgisayarı çıkarsa da büyük ses getirdi. Palm PDA IBM’in Simon cihazının özelliklerine ek olarak kişisel verilerin saklanmasına olanak veriyor ve bu veriler bilgisayar ile senkronize edilebiliyordu. İlerleyen zamanlarda modemi olan ve internete bağlanabilen modelleri de çıktı.

Mobil İletişim Tarihi

2000’lerde internetin ve çip teknolojilerinin gelişmesiyle akıllı telefonlar da hem mobil hemde kablosuz ağlar üzerinden internete bağlanabilme özelliği kazandı.

2007 yılında 1.nesil iPhone’nun çıkışı ise insanlığın iletişim modelini çok farklı boyutlara taşıdı.

Mobil İletişim Tarihi

Ve 2020’ye gelmek üzere olduğumuz bugünlerde akıllı mobil cihazlar hayatlarımızın tam orta yerine kurulmuş durumda.

*Samuel Greengard’ ın ” Nesnelerin İnterneti” kitabından alıntılar yapılmıştır.

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

Mobil İletişim Tarihi
1973 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığı bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdü. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundu. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladı. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladı. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapmakta ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet vermektedir. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerine amatör olarak devam etmekte olup hobi olarak blog yazarlığı ve dijital fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Mobil İletişim Tarihi

Uber ve Yeni Sessiz Mod Özelliği

2009 yılının Mart ayında San Francisco’ da UberCap adıyla faaliyete başlayan Uber,  bilindiği üzere mobil …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir