Sosyal Medya ve Bankacılık

Günümüzde sosyal medya kullanımının artmasına paralel olarak banka müşterilerinin de bu yoğun grup içinde olduğunu kabul edersek sosyal medyanın bankacılık sektörü için önemli bir pazarlama platformu haline geldiğini görüyoruz. Bu kapsamda sosyal medyanın bankacılık sektörü için öncelikli faydaları aşağıda belirtilmiştir.

Sosyal medya, bankaların çok sayıda insanla bağlantı kurması ve iletişime geçmesi için diğer reklam platformlarına göre oldukça düşük maliyetli bir fırsat sağlamaktadır.

Bankalar, sahip olduğu ürünler ve hizmetler hakkında bilgi ve güncellemeleri paylaşarak, müşterileri ve potansiyel müşterilerine kolayca ulaşabildiği gibi sorulan sorulara ve yapılan yorumlara da hızlı bir şekilde yanıt vererek sağlıklı bir iletişim kurabilir.

Etkili pazarlama yapabilmek için, pazarı anlamak ve ardından ürün veya hizmeti değiştirmek ve geliştirmek gerekir. Pazarın dinamiklerinin sürekli değiştiği gerçeği bankaların da en son müşteri tercihlerini yakından takip etmesini gerekli kılar. Bankalar, sosyal medya analitiği aracılığıyla farklı ürün ve hizmet türleri için (banka kartları, kredi kartları, maaş hesapları, krediler vb.) kişilerin sosyal medya üzerinde yaptıkları yorumlar ve diğer demografik, psikografik, davranış ve yönelim verileri analizi ile müşterilerin tercih ve ihtiyaçları ile ilgili bilgilere ulaşabilir ve belirledikleri hedef kitleye yönelik özel teklif ve çözümler tasarlayabilir.

Yukarıda belirtilen öncelikli faydalar sadece Türk bankacılık sektörüne yönelik olmayıp tüm dünya geneli bankacılık sektörü için geçerlidir. Fakat sözü edilen faydaların Türk bankacılığına ne kadar değer kattığını tartışmak gerektiğini düşünüyorum. Ülkemizde dijital bankacılığın efektif şekilde kullanıldığı bir gerçek olmasına rağmen sosyal medya platformları sadece bankalara şikayetlerin ve özellikle de hiç hoş olmayan yorumların yapıldığı bir ortam halindedir. Bankaların da bu konulardan sorumlu ekipleri stratejilerine göre bazı müşterilere yanıt verip bazılarına vermemektedirler.

Umarım bankacılıkta sosyal medya kullanımı yakın zamanda olması gereken düzeye gelir.

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdum. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığım bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdüm. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundum. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladım. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladım. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapıyorum ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet veriyorum. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerime amatör olarak devam ederken hobi olarak blog yazıları yazmak ve fotoğraf çekmek hayatıma mutluluk katıyor.

İlginizi Çekebilir

Apple 45 Yaşında

1 Nisan 1976 yılında ” Macintosh ” adıyla kurulan ” dünyanın en değerli markası ” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir