İş Zekası ya da Veri Analitiği Projelerinde Çevik Yaklaşımlar

Yazılım dünyasının son yıllardaki en büyük buluşlarından birisi olarak sunulan Çevik Yaklaşımlar (Agile Methodologies) içerisindeki en büyük yeri tutan Scrum metodolojisi iş zekası ya da veri analitiği projelerinde ne derece yer tutar? Ya da tutabilir mi? Ya da söz konusu bu yaklaşımlar uygulanmalı mı? Kısaca göz atmaya çalışalım.

Bu kısa yazı içerisinde, oturup da uzun uzadıya Scrum nedir? Ürün sahibi (Product Owner), Scrum Master nedir şeklinde açıklamalara yer ayırmak biraz zaman kaybı olacak gibime gelmekte.
Herkesin çeviklik (agility) adına bir hayli zaman ayırdığı bir konu olan Scrum konusuna, veri analitiği ve iş zekası projelerinin de uzak durması düşünülemez haliylen. Ancak doğal olarak bazı farkların olması da ciddi anlamda kaçınılmazdır.

Maalesef ki (bu deyim kişiseldir, çoğu yazılımcı bu cümleme katılmayacaktır) yazılım projeleri çerçevesinde uygunalan Scrum yaklaşımlar, müşteriyi dikkate almaktan ziyade, proje ekibini dikkate almaktadır. Halbuki günümüzde artık müşteri her türlü yazılımın ana bir parçasıdır. Doğal olarak, bu yazıda yazılım geliştirmedeki Scrum yaklaşımı konusunda yorumlara yer verilmeyecektir.

Öncelikle aynı yazılım geliştirme projelerinde olduğu gibi, iş zekası ve veri analitiği projeleri çerçevesinde de bir ürün sahibi/sahibesi yer alır. Ancak öznel olarak düşüncem söz konusu bu ürün sahibe/sahibinin sadece teknik anlamda projeyi yürüten bir proje yöneticisi değil, tersine bir ikiz görev gibi düşünülebilecek şekilde, hem teknik proje yöneticisinin hem de müşteri tarafından gelen bir business proje yöneticisinin söz konusu bu işlevi yüklenmesinin doğru olacağını düşünmekteyim.Unutulmamalıdır ki, iş zekası ve/veya veri analitiği projelerinin can damarı daimi müşteri ile ilgili olan iletişimdir.

Gelelim, scrum çerçevesinde yer alan diğer developer durumunda kişilere. Yazılım projelerin kapsamındaki Scrum etkinliklerinde, analist/test/developer hep ayrı bir şekilde yer almaktayken, iş zekası ya da veri analitiği projelerinde söz konusu üç görev de, proje dahilinde yer alan yer alan herkes tarafından gerçekleştirilir. Kısacası artık modası geçmekte olarak tanımlayabileceğim kurumsal düzeyde yazılım geliştirme aşamaları içerisinde yer alan ayrı görevlere sahip olan bu kişiler, veri projeleri çerçevesinde yer almayacaklardır. İş zekası ya da veri analitiği projesi çerçevesinde görev alan kişiler üç görevi de yerine getirmekle mükelleftirler. Veri modellemesinin ne demek olduğunu bilmeyen, SQL yazamayan, çağımızın veri analitiği dilleri olan Phyton, R gibi diller konusunda bilgisi olmayan kişilerin herhangi bir iş zekası ya da veri analitiği projesinde yerleri bulunmamaktadır.

Yazının başında da belirtmiş olduğum şekilde, aslında ana işlevsellik müşterinin bu projelerinin en ana bileşeni olmasıdır. Çeviklik ya da ağile olma aslında projenin teknik anlamda ne derece iyi yönetilmesinden ziyade, proje dahilinde yer alan müşterinin projeye dahil olmasında yatar.

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Barkın Ünüulu

1984'ten beri gerçek bir metal dinleyicisi, Thrash, Speed Metal aşığı, evli ve mutlu, Peri'nin babası, RDBMS'ye ilgi duyan.

İlginizi Çekebilir

iPhone ile Çekilen Film

Apple, Çin yeni yılını iPhone ile çekilmiş film aracılığıyla kutladı. iPhone 11 Pro ile çekilen film “Shot on iPhone” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir