Eskişehir Yemek Mekanları

Eskişehir, eski çağlarda bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Dorylaion olarak anılan kent,  Sakarya ırmağının en uzun kolu olan Porsuk Çayı’nın en doğal güzelliklerinin bir arada bulunduğu şehirdir. 

Eskişehir, tarihi zenginliklerinin yanı sıra yer altı suları ile de ünlü olup Günyüzü Çardak Kaplıcası, Hasırca, Sakarıılıca gibi kaynak suları bulunmaktadır. Her mevsimde oldukça yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. 

Sadece doğal güzellikleriyle değil Çibörek, Haşhaşlı Çörek, Karakedi Bozacısı, Mercimekli Bükme, Met Helva, Petifur gibi lezzetleriyle de oldukça meşhur. 

Gelelim Eskişehir’de gittiğim yemek mekanlarına;

Şüphesiz Eskişehir merkezde en eski Çibörekçi Papağan’dır. Ancak daha önce deneyimlediğim için bu kez Odunpazarı’ndaki “Kırım Tatar Çibörekçisi” ni denedim. Lezzeti yerindeydi. Tavsiye ederim.

Eskişehir’in en ünlü yiyeceklerinden haşhaşlı çöreğin adreslerinden “Murat Pastanesi”.
Yılların pastanesi olan Murat Pastanesi’nde öğlen taş fırın simit çay ve haşhaşlı çöreklerinden yedim. Güler yüzlü ve samimi bir işletme. Eskişehir’de yorulduğunuzda bir çay molası için burayı tercih edebilirsiniz. Reşitpaşa caddesinde.

Eskişehir’in ünlü tarihi helvacısı “Tanınmış Helvacı
Eskişehirde Değirmen sokakta bulunuyor. Birçok helvacı var. Ancak en ünlü olan Tanınmış Helvacı.

Burada adettendir dediler. İstanbul’a giderken helva götürülürmüş. Bende tahin ve met helvası aldım. Helvası taze ve ağızda dağılıyor. Uğrayacak olanlar için dipnot. Tarihi helvacı saat iki-üç gibi kapanıyor. Bir de maalesef kredi kartı geçerli değil. 

Eskişehir merkezde haşhaş almak isteyenler için önerim ”Haşhaşçı Dede” Doğal ve taze olarak çekiyorlar. 
Eskişehir’de güzel bir akşam yemeği yemek isterseniz önerebileceğim adres ‘Ciğerci Ahmet’ .

Urfa’ya özgü lezzetlerin sunulduğu, yöresel kıyafetlerle hizmet eden çalışanların olduğu ve türkülerin çalınıp söylendiği bir geceye hazırlıklı olun!

Otantik ortamı ve lezzetlerinden dolayı Türkiye’nin dört bir yanından uğrayan ziyaretçileri var. Sadece lezzetler değil. Ciğer sipariş ettikten sonra yanında bol meze çeşidi geliyor. Saat 19:00 civarı canlı müzik şov başlıyor. Yemeğinizi yerken bir yandan da eğleniyorsunuz. Fiyatlarına gelince 2019 yılı itibariyle ödediğimiz rakam kişi başı 35 TL.

Eskişehir’e yolunuz düşerse İstanbul Kazan Ben Kepçe’ nin kulaklarını çınlatmayı  unutmayın!


Hakkında Büşra Kahveci

Çocukluğundan beri yemeğe ilgi duyan, yeni yerler ve tatlar keşfetmeyi seven biri. Araştırmacı ruhlu, meraklı bir yemek sever. Hizmet ve lezzet konusunda titiz davranan gittiği mekanları tarafsız bir gözle inceleyen amatör ruhlu gurme.

İlginizi Çekebilir

Burger King Sevgililer Günü Kampanyası

Dünya üzerindeki ürün ve hizmet satan paydaşların bir kısmının dörtgözle beklediği 14 Şubat Sevgililer Günü’ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir