İçerik Pazarlamasının Önemi

İşletmeler için sosyal medyada var olmak neden bu kadar önemli sorusuna verilecek en doğru yanıt, sahip oldukları markalara değer katmak adına farkındalık  yaratabilecekleri  fırsatların, sosyal medyada geliştirecekleri doğru strateji ve planlamalar  ile çok daha verimli ve kolay hayata geçirilebilmesidir. Sözkonusu farkındalık yaratmak ise etkili bir içerik pazarlaması ile mümkündür. Etkili içerik oluşturmak için öncelikle hedeflediğimiz kitleye yönelik içerikler planlanmalıdır. Hedef kitlenin ilgisini çekicek içerik hazırlanması, kitle ile doğru iletişime geçilmesini ve takibinde hedef kitle ile etkileşim ortamı oluşmasını sağlamaktadır. Günümüzde markalar için tüketici deneyimleri önemli bir çıktı olduğundan sosyal medyanın doğru kullanımı, markayı üst seviyelere taşımak için büyük katkı sağlamaktadır.

İçerik oluşturma safhasında yapacağımız paylaşımların hangi amaçla olduğunu belirlemek çok  önemlidir. Örnek olarak, vereceğimiz mesaj ile hedef kitleye markayı mı tanıtıyoruz veya web  sitemize ziyaret etmelerini mi sağlamak istiyoruz yoksa satışa mı yönlendirmeyi hedefliyoruz şeklinde planlamaları yapmamız sosyal medyada bulunmamızın bizlere vereceği katkıyı  ölçmek açısından gereklidir. Bir taraftan içerik startejisi belirlerken hedeflediğimiz kitlenin de sosyal medya ortamlarında neler konuştuğu hakkında bilgi sahibi olmamız gereken bir unsurdur. Konuşulanları eş zamanlı olarak takip etmek amacıyla kullanılan araçları ”monitoring  tool ” şeklinde internette aratırsak rahatça bulabiliriz. Bunların yanında ne kadar doğru içerik oluşturursak oluşturalım doğru zaman diliminde paylaşımda bulunmazsak beklediğimiz sonuçları alamayabiliriz. Bu sebepten kitleyi iyi analiz etmeli ve platform bazında aktif kullanım periyodlarını tespit etmeliyiz. Yine bu işleri için gerekli araçlara internette yapacağımız küçük bir araştırma ile ulaşabiliriz.  Örnek olarak twit atmak için en doğru zaman hakkında veriler alabileceğimiz Audiense medya aracının temel seviyelerde faydalı olacağını düşünüyorum.

Her alanda olduğu gibi doğru planlanmış stratejiler ile başarıya ulaşmak zor değildir. Zorlukları iş hayatının bir parçası olarak kabul etmeli ve asla vazgeçmemeliyiz. Son bölüm oldukça mesaj kaygılı oldu farkındayım ama günümüzde kariyer hayatına yeni atılan jenerasyon, çok fazla sonuç odaklı olduğu için bu sonuçlara ulaşmak adına da çok daha aceleci ve sabırsız olduklarından kendilerinin biraz daha sabırlı olmalarını kırklarının ortasına gelmiş biri olarak belirtmek istedim. Diğer taraftan konumuz ile ilgili olarak baktığımızda da özellikle küçük ve orta işletmelerde dijital dönüşüme ayak uydurmak isteyen işletme sahiplerinin de çok kısa zamanda sosyal medya faaliyetlerinden satışı artırmaya yönelik beklentiye girdiğini görmekteyiz. Yeni jenerasyon için önerdiğim sabırlı olma durumu değerli KOBİlerin paydaşları içinde geçerliliğini korumaktadır.

 

 

 

 

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığı bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdü. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundu. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladı. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladı. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapmakta ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet vermektedir. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerine amatör olarak devam etmekte olup hobi olarak blog yazarlığı ve dijital fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medyada Nasıl Dikkat Çekilir?

Zamanımızın önemli bir kısmı sosyal medyada geçiyor. Paylaşımlarımıza gelen beğeni ile mutlu oluyor iş amaçlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir