Facebook Instagram Yaratıcıları İçin Yeni Rehber Yayınladı

Facebook, Instagram yaratıcılarının platformdan en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olmayı amaçlayan yeni bir ipucu seti yayımladı. Yeni kılavuzdaki ilk dört ipucu oldukça genel olsa da hesabınınızı takip edenleri kaçırmamak ve yenilerini eklemek adına aşağıda belirtilen noktalar size oldukça fayda sağlayacaktır.

1-KENDİNİZ OLUN

Takipçilerinizin, sizin tarafınızdan üretilmeyen veya açıkça yaratılmayan bir şey yerine kendilerini kişisel hissettiren gönderilerle ilgilenirler. Gönderilerinizde özgün olun ve onların başka kişilerde göremeyeceğine inandığınız fotoğraf ve videoları paylaşın.

2-SIK GÖNDERİ YAYINLAYIN ve YARATICI OLUN

Gönderilerinizde tutarlı olun. Başka bir deyişle belli bir içeriğiniz olsun.  Günlük olarak gönderi yapmaktan korkmayın ve fazla düşünmeyin. Taze ve özgün kaldığınız sürece, takipçileriniz sizin yolculuğunuzu takip etmek için meraklanacaktır.

Ayrıca sık gönderi yapmak, takipçilerinizin içeriğinizi görmesini sağlar. Haftada en az bir kez Feed, Stories ( hikayeler ) , Live ( canlı yayın ) ve IGTV yayınlamayı hedefleyin.

3-HAYRANLARINIZA YAKLAŞIN 

Stories (hikayeler) ‘ de soru etiketi veya @mention kullanarak size erişen kişiler ile etkileşime geçmeye çalışın. Yapmış olduğunuz gönderiler, hikaye veya canlı yayın /IGTV  sonucunda ulaştığınız kullanıcıların yazdıklarına yorum yapmaktan veya birkaç kelimeyle cevap vermekten kaçınmayın.  Mutlaka kendilerine zaman ayırın.

4-HİKAYE ANLATICI OLUN

Yayınlarınıza bağlam ekleyin, böylece hayranlarınız şu an sizinle birlikteymiş gibi hissederler. İnsanların sizi takip ve merak etmeleri  için anlık durumunlarınızı paylaşın. Örneğin bir mekana girişiniz veya sabah spor yaparken, yürürken, işe giderken ki anlar gibi.

Birden fazla anı paylaşmanın eğlenceli yollarını düşünün, örneğin bir gönderinizi birden fazla fotoğraf ve video ile paylaşın veya büyük bir an için momentum oluşturmak amacıyla geri sayım etiketi kullanmak gibi.

5-UZUN HİKAYELER PAYLAŞIN

Artık hikayelerinize daha uzun videolar gönderebilir, 15 saniye ve 1 dakikaya kadar kayıt yapabilirsiniz. Aynı anda birden fazla fotoğraf ve video yüklemek artık daha kolaylaştı.
15 saniyeden uzun video kaydederken, bugüne kadar kaç video kaydettiğinizi gösteren önizleme görünecektir. Kaydedilen veya yüklenen her 15 saniyede bir medya kendi videosuna dönüştürülür ve tek bir oturumda toplam 1 dakika boyunca dört taneye kadar video kaydedebilirsiniz.

Birden fazla hikaye yüklemek için, kamera rulonuzun sağ üst köşesindeki simgesine ve ardından en fazla 10 fotoğraf veya video seçmek için dokunun.

Her iki özellik için, her bir fotoğrafı veya videoyu ayrı ayrı düzenleyerek zamandan tasarruf edebilirsiniz!

6-MARKA İÇERİĞİ 

Şeffaf olun. Ortak olduğunuz işletmeleri etiketleyerek takipçilerinizle güven oluşturun. Instagram politikalarımı, bir içerik oluşturucu veya yayıncı ile bir iş ortağı arasında bir değer değişimi olduğunda, içerik oluşturucular ve yayıncıların markalı içerik yayınlarındaki iş ortaklarını etiketlemesini gerektirmektedir.
Konu ile alakalı olun. Ürünleri ile çalışmaktan gerçekten zevk aldığınız markalarla çalışın.
Otantik olun. Reklamın doğal görünmesini sağlayın.

7-IGTV: İLK OLUN

Bir IGTV videosunu harika yapan nedir?  IGTV videoları, insanların izleme alışkanlıklarından en iyi şekilde yararlanmak için 9: 16’da dikey olarak çekilmelidir. Günlük anları paylaşan daha kısa klipler, Stories veya Feed için daha uygundur.

8-IGTV VİDEOUNUZU TANITMAK İÇİN ADIMLAR

IGTV videonuzu Stories, Feed and Live’da tanıtarak daha fazlasını keşfedin.

İzlenecek adımlar:
Üç gün önce: Yaklaşan videonuzdan Stories’deki videonun perde arkasındaki içeriği paylaşın.
İki gün önce: Hikayelerinize bir geri sayım etiketi yapıştırın.
Yükleme sırasında: IGTV videonuzun bir önizlemesini Feed’e gönderin.
1-10 dakika sonra: Hikayelerinizde IGTV paylaşım etiketini kullanın.
1-10 dakika sonra: Facebook ve diğer sosyal uygulamalardaki IGKV videonuza kalıcı bağlantıyı gönderin.
1 gün sonra: IGTV videonuza verilen tepkileri tartışmak için Canlı Yayın’a gidin.

Kaynak: Facebook

 

 

 

 

 

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığı bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdü. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundu. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladı. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladı. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapmakta ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet vermektedir. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerine amatör olarak devam etmekte olup hobi olarak blog yazarlığı ve dijital fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medyada Nasıl Dikkat Çekilir?

Zamanımızın önemli bir kısmı sosyal medyada geçiyor. Paylaşımlarımıza gelen beğeni ile mutlu oluyor iş amaçlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir