Eduard Einstein Vakası – Laurent Seksik

Fransız yazar Laurent Seksik’in biyografik romanı, yüzyılın dahisi Albert Einstein’in şizofreni hastalığı ile boğuşan oğlu Eduard Einstein’in hikayesini anlatıyor. Orijinal adı “Le Cas Eduard Einstein”. Türkiye’de 2016 yılı içerisinde, Sosi Dolanoğlu’nun çevirisi ile yayımlandı. Albert Einstein’in hayatını anlatan Deha adlı dizi, televizyonlarda gösterilmeye başlamadan önce okuyup bitirmek de benim şansım oldu.

Kitap, yirmi yaşındaki Eduard Einstein’in İsveç’teki Burghölzli Kliniğine yatması ile başlıyor. Zaman zaman geriye dönerek çocukluğu ve Albert Einstein, Mileva Maric evliliğinin ilk yıllarına da gidiyor.

Eduard Einstein’in ölümüne kadar giden yolda, olayları Eduard Einstein’in ağzından birinci tekil şahıs anlatımıyla dinliyoruz. Annesi Mileva Mariç ile babası Albert Einstein’in hayatlarını ise üçüncü tekil şahıs anlatımıyla takip ediyoruz. Her üçünün de duygularını son derece sade ancak etkili bir şekilde anlatılmış. Özellikle Eduard Einstein’in şizofrenik düşüncelerini anlattığı bölümler, karmaşık düşüncelerin aktarılmasının ne kadar zor olduğu da göz önünde bulundurulduğunda oldukça başarılı. Bu açıdan bir biyografi kitabı için oldukça sürükleyici bir kitap. Bunda çevirmeni Sosi Dolanoğlu’nun katkısı da büyük doğrusu.

Albert Einstein’in oğlu olmanın, Eduard ve ağabeyi Hans Albert için hem aile içinde hem de dışında ne kadar zor olduğu, büyük dahinin ailesini. çetin mücadelelerle baş başa bıraktığı anlatılırken. Albert Einstein’in hayatına ışık tutan, bunu yaparken fizikten hiç bahsetmeyen güzel bir kitap.

Benim için kitabı trajik kılan tarafı, hayatı boyunca Albert Einstein’in oğlu olmaktan şikayet eden, işi babasından nefret etmeye kadar götüren Eduard’ın bu kitaba da babası sayesinde/yüzünden konu olması idi.

Üç kişinin hayatına dokunan, sık sık geri dönüşler gördüğümüz, üç kişinin hayatına ışık tutan ve bir şizofreni hastasının aklından geçenleri aktarmaya çalışan böyle bir biyografi için oldukça sürükleyici bu kitabı da yine herkese tavsiye ediyorum.

Albert Einstein 

Hakkında Fatih Çavdar

1979 yılında Eskişehir’de doğdu, İstanbul’da yaşıyor. Çok uzun zamandır bir kamu kuruluşunda çalışıyor. Bir takım gereksiz okulları bitirdiği ancak hiçbir fayda görmediği söyleniyor. Kendisini en iyi tanımlayan kelimeleri Twitter profilinden alıyoruz. “İki kızın babası, bir güzelin kocası. Size göre uslanmaz muhalif, bana göre iyi bir arabulucu. Kendime okur, kendime yazarım. Sorarsanız anlatırım, anlatırsanız dinlerim. İstanbul'dayım ES ES'liyim”

İlginizi Çekebilir

Bir Gemide

Ferit Edgü Türk öykücülüğünün önemli isimlerinden biri. Ben hiç okumamıştım. Bilge’nin İngilizce dersinin bitmesini beklerken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir