Fintech Nedir?

Finans ve teknoloji kelimelerini biraraya getiren fintech kavramı, finans sektörünün yükselen yeni trendi olarak girişimcilere birçok fırsatı ayaklarına getiriyor.   Finansal hizmetlerin kolayca ve hızlı olarak verilmesi amacıyla oluşturulan fintech firmalar, müşterilerin yeni ürün ve finansal hizmet ihtiyaçlarını dijital ortamlar da çözüm  yöntemleri sunmakta. Öncelikle ABD ve İngiltere’de yaygın olan bu şirketler finans dünyasında yeni bir çığır açtı. Fintechler işlerin daha efektif ve hızlı çözümler üretilmesine ön ayakta olmakta. Böylece finansal dünyadaki bu yeni trend sonucu özellikle de mobil ödeme sistemlerinin bu kadar yaygınlaşması ve gündelik hayatın içerisine dahil olmasına fintech firmaları büyük katkı sağladılar.

Hem dünya da hem de ülkemizde teknolojiyi en yakından takip eden finans sektörü internet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte her türlü finansal işlemin mobil olarak mekan sınırı olmadan gerçekleştirilebilmesi mobil uygulamaları ve bankaların internet bankacılık uygulamalarını daha fazla kişi tarafından kullanılmasını sağladı. Bu durumun yanısıra finans sektörü müşterilerinin giderek teknolojik ürün ve çözümler talep etmesiyle artan bir ivme yakalayan fintechler, bankacılık sektörünün gerçekleştirdiği bir çok işi daha az maliyet ve daha verimli yollardan hayata geçirerek bankacılık sektörüne ciddi alternatif olma yolunda  hızla ilerlemekteler.

 

 

 

 

 

 

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığı bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdü. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundu. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladı. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladı. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapmakta ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet vermektedir. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerine amatör olarak devam etmekte olup hobi olarak blog yazarlığı ve dijital fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Mobil İletişim Tarihi

Mobil iletişim fikrinin ortaya çıkışı 2.Dünya Savaşı’nda kullanılan elde taşınabilen portatif telsiz ”walkie-talkie ” ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir