Dünya Kupaları

22. Dünya Kupası, 21.Kasım-18.Aralık.2022’de Katar’da yapılacak. Bu dünya kupasının özelliği ise dünya kupaları tarihinde ilk defa Kuzey Yarım Küre’de kış mevsimine rastlayan bir dönemde gerçekleştirilecek olması. Katarlılar şampiyona için yoğun bir çalışma içinde. Maçlar 8 stadta oynanacak ve Katarlı yetkililer 2002’ye kadar bu stadtları bitireceklerini ifade ediyorlar.

Bugüne kadar oynanan dünya kupalarından bazı bilgiler paylaşalım;

İlk dünya kupası 1930’da Uruguay’da oynandı ve final maçında Arjantin’i 4-2 yenen Uruguay ev sahipliği yaptığı şampiyonanın ilk kazananı da oldu. İlginç durum ise bir sonraki dünya kupası İtalya’da yapılacak ve bu defa kazanan da İtalya olacaktı. Tabi ki ev sahibinin kupayı ilk iki şampiyonada alması tamamen bir tesadüftü. 1934’ten sonra 32 yıl sonra, 1966 yılında ev sahibi ve kazananlar kulübüne İngiltere dahil oldu.  1974’te Batı Almanya, 1978’te Arjantin, 1998’te Fransa kendi topraklarında şampiyonluk sevinci yaşadılar.

1930 Dünya Kupası Finali Uruguay- Arjantin (4-2) Maçı

1950 yılında Türkiye finallere ilk defa katılma hakkı elde etti fakat ekonomik sebepler ve Brezilya’da yapılacak şampiyonada yolun uzak olması sebebiyle katılım gösteremedi.

1954 yılında bu defa kura sonucunda finallere gitme şansını kazandık. İsviçre’nin ev sahipliğini yaptığı şampiyonada Türkiye; Batı Almanya, Güney Kore, Macaristan’nın bulunduğu grupta mücadele etti. Grubunda üçüncü olarak elendi.

Türkiye A Milli Futbol Takımı (1950)

Dünya kupalarında bugüne kadar en çok forma giyen futbolcu Almanya Milli Takımı’nın orta saha oyuncusu Lothar Mattahaus’tur. Mattahaus toplamda 25 defa Almanya Milli Takımı’nda maça çıkmıştır. Bununla birlikte 1990 dünya kupasında takımının kaptanı olarak şampiyonluk sevinci yaşamıştır.

Lothar Mattahaus

Bugüne kadar düzenlenen dünya kupalarının tamamına katılan ve kupayı 5 defa kaldırmayı başaran Brezilya Milli Takımı ise turnuvalar tarihinin tartışılmaz en başarılı takımıdır. Brezilya Milli Takımı’ndan söz edince doğal olarak  tüm zamanların gelmiş geçmiş en büyük futbolcusu Edson Arantes do Nascimento veya dünyanın bildiği ismi Pele ‘yi anmamak olmaz. Brezilya’nın kazandığı 5 kupanın üçünde forma giyen Pele futbol kariyeri boyunca 92 defa hat-trick yapmıştır ayrıca 30 defa bir maçta 4 gol, 6 defa da bir maçta 5 gol atmıştır.

1958 Yılı Dünya Şampiyonu Brezilya Milli Takımı

Yazımın sonunda 2026 dünya kupasının ABD, Meksika ve Kanada’nın ev sahipliğinde düzenleneceğini belirteyim. 2026’da üç ev sahibinin olması ev sahibinin şampiyon olma şansını artırıyor gibi gözükse de sözkonusu üç ülkenin 7 yılda ne derece dünya futbol sahnesinde yükseklerde olacağı ise bence soru işareti.

Beni ilgilendiren daha önemli durum ise tarihimizde 3 defa katılabildiğimiz finallere önce 2022 yılında sonra da 2026’da katılarak futbol şampiyonalarına devamlı olarak katılabilme alışkanlığı kazanabilmemiz. Yolumuz açık olsun. Aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi hep sevinelim.

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdum. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığım bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdüm. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundum. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladım. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladım. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapıyorum ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet veriyorum. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerime amatör olarak devam ederken hobi olarak blog yazıları yazmak ve fotoğraf çekmek hayatıma mutluluk katıyor.

İlginizi Çekebilir

Trabzonspor’un Unutulmaz İsimleri

Futbol tarihinde öyle kadrolar vardır ki yıllarca unutulmazlar. Unutulmaz olmak sadece şampiyonluk kazanmak ile olmuyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir