Bir Gemide

Ferit Edgü Türk öykücülüğünün önemli isimlerinden biri. Ben hiç okumamıştım. Bilge’nin İngilizce dersinin bitmesini beklerken turladığım Çapa sokaklarında biraz da soğuktan kaçmak amacıyla girdiğim bir kitapçı dükkânında elime aldığım Bir Gemide’yi. Uzun zamandır merak ediyordum. Hemen oracıkta kitaba ismini veren öyküyü okudum. Daha önce Yapı Kredi Yayınlarının çıkardığı İnsanlar İçinde Bir İnsan adlı Sait Faik Hikaye Armağanı Antolojisi içinde de okumuştum aynı öyküyü.  Hem hatırladım hem de yeniden beğendim. Beğendikten ve o kadar okuduktan sonra biraz da bana bir süreliğine sıcak alan sağlayan kitapçıya minnetimden ötürü artık o kitabı almak zorundaydım. 

1979 yılı Sait Faik Hikaye Ödülünü almış olan kitabın elimdeki baskısı Sel Yayınlarından 2014 yılınca çıkmış. Sekiz kısa öykü var. Kitaba adını veren ”Bir Gemide” isimli öyküde Türkiye metaforu ile birlikte göndermeler, eleştiriler ve derinliği olan etkili cümleler dikkat çekiyor. ”Koku” adlı öykü de yozlaşmış bir kent ve toplum eleştirisi, Kanca da ise ilişkiler ve tutku hâkim. Kitabın başındaki ”Kaza” öyküsü tarzı ve anlatımıyla diğerlerinden ayrılıyor. 
Bir çırpıda okunup bitse de, bir çırpıda özümsenmeyecek, ara ara yeniden okunup yeni anlamlara yelken açtıracak seksen üç sayfalık kitap, benim için aynı zamanda yazarın diğer kitaplarına da kapı açacak, onları da yazacağım.
İyi okumalar. 

Ferit Edgü

Hakkında Fatih Çavdar

1979 yılında Eskişehir’de doğdu, İstanbul’da yaşıyor. Çok uzun zamandır bir kamu kuruluşunda çalışıyor. Bir takım gereksiz okulları bitirdiği ancak hiçbir fayda görmediği söyleniyor. Kendisini en iyi tanımlayan kelimeleri Twitter profilinden alıyoruz. “İki kızın babası, bir güzelin kocası. Size göre uslanmaz muhalif, bana göre iyi bir arabulucu. Kendime okur, kendime yazarım. Sorarsanız anlatırım, anlatırsanız dinlerim. İstanbul'dayım ES ES'liyim”

İlginizi Çekebilir

Suyu Arayan Adam

Hatırladığım kadarıyla okuduğum ilk otobiyografik kitap Şevket Süreyya Aydemir’in ” Suyu Arayan Adam” adlı eseri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir