Almanya’nın İlk Türk Kökenli Belediye Başkanı

Belit Onay artık Alman siyaset tarihine girmiş bir Türk. Bunun sebebi ise yapılan belediye başkanlığı seçimlerinde ikinci turda oyların %52.9’unu alarak Hannover Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesi.

1981 doğumlu olan Onay’ın hikayesi yetmişlerde Türkiye’den Almanya’ya göçen klasik işçi ailesi öykülerinden.

Üniversitede hukuk eğitimini bitirdikten sonra 2011 yılında Yeşiller Partisi’inden belediye meclis üyeliğine seçiliyor ardından 2013 yılında eyalet milletvekili seçilerek Yeşiller Partisi’nden Almanya belediye seçimlerinde belediye başkan adayı olarak gösteriliyor.

Belit Onay, seçim sonuçlarının ardından Twitter’da yaptığı paylaşımda seçmenlerine teşekkür etti. “Gelecek yedi yılda şehrimiz için elimden gelenin en iyisini yapacağıma dair hepinize söz verebilirim” dedi.

Belit Onay’ı tebrik ediyoruz. Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşları için de örnek olmasını temenni ediyoruz.

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığı bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdü. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundu. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladı. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladı. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapmakta ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet vermektedir. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerine amatör olarak devam etmekte olup hobi olarak blog yazarlığı ve dijital fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Ben Neyzen Tevfik

Gerçek adı Tevfik Kolaylı ama herkesin bildiği adı Neyzen Tevfik, neyzen ve şair. Hazır cevaplılığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir