Zayıflatan Besinler

“Çok kiloluyum, kilo vermek istiyorum, sürekli diyet yapıyorum ama olmuyor kilo veremiyorum! Çok fazla yemek yemiyorum ama yine de kilo veremiyorum! Her gün spor yapıyorum olmuyor!” Hayatımızın bir döneminde de olsa bunun gibi cümleler kurmuşuzdur.  Yediklerimize dikkat de etsek, diyet de yapsak, spor da yapsak bir türlü kilo veremeyiz. Uzmanlar bazı yiyeceklerin insanlara kilo verme konusunda faydalı olduğunu söylüyor. Yani bu yiyecekleri yemeyerek değil yiyerek kilo verilmesi sağlanıyor. Kısa bir şekilde bu yiyecekler hakkındaki bilgiler aşağıda özetlenmiştir.

Kırmızı Pancar; C, B, P ve A vitaminleri bakımından çok zengin olan kırmızı pancar, içeriğinde bulunan ve radyoaktif bir element olan rubidyum sayesinde sindirim üzerinde olumlu bir etki yapar. Kırmızı pancarın içeriğinde demir, fosfor, bakır, potasyum, kalsiyum, magnezyum, manganez, brom ve çinko da mevcuttur. Kırmızı pancar kan yapımına yardım eder ve folat ve beta karoten bakımından zengin yapısıyla bağışıklık sistemini güçlendirir. Demir eksikliği olanlar için özellikle kırmızı pancar çok önemli bir sebzedir. Pancardaki kalori miktarı oldukça düşüktür ve fazla oranda lif içerdiği için daha fazla tokluk hissi verir. Bu durum da kilo almanıza sebep olabilen yiyeceklerden daha az tüketmenize yol açar.

Bezelye; K Vitamini, C vitamini, manganez, lif, tiamin ve folat içeren çok iyi bir besin kaynağıdır. İçeriğinde ayrıca fosfor, magnezyum, A vitamini, B6 vitamini, protein, B2 vitamini (riboflovin), bakır, demir, potasyum ve çinko bulunur. Bezelye yavaş bir şekilde sindirilen lifleri içerir ve doygunluk hissini yükseltir. Kabızlığı önlemekte bire birdir. Kalp damar sistemini korur. Kandaki kötü kolesterol düzeyini düşürmeye yardımcı olur. Bezelye, günlük diyette özellikle yer alması gereken önemli bir gıda kaynağıdır.

Nohut; B12, B6, A, C, K ve E vitaminleri içermektedir. Bilhassa A vitamini açısından çok zengindir. Lif oranı yüksek seviyede olan nohut tokluk hissini vermesi nedeniyle kilo vermeye yardımcı olur. İçeriğinde bulunan lifler sayesinde ayrıca başta kolon kanseri olmak üzere bağırsakları ve sindirim sistemini tehdit eden hastalıklara yakalanma riskini azaltabilir. Nohut pişirirken içerisine katılacak baharat sayesinde metabolizma da hızlandırılabilir. Özellikle kırmızı pul biber kullanmak daha fazla fayda sağlar.

Mango; İçerdiği vitaminler sayesinde sinirler, cilt ve saçlar için çok faydalıdır. Mango, lif,  potasyum ve güçlü bir anti-oksidan kaynağıdır. C vitamini,  A vitamini ve E vitamini içerir. Kanın temizlenmesine yardımcı olur. Yarı olgunlaşmış mangodan daha çok olgunlaşmış mango tercih edilmelidir. Kan şekeri seviyesini sabit tutar. Tokluk hissine etki yapan leptini düzenler. Metabolizmayı hızlandıran mango aynı zamanda yağ yakım işlemini de hızlandırır.

Kaju Fıstığı; E ve B1 vitamini, potasyum, magnezyum ve fosfor mineralleri açısından zengin bir besindir. Doğru ölçülerde tüketildiği zaman kilo aldırır düşüncesinin tersine, yağ yakmayı hızlandırdığı için kilo verdirici özelliğe sahiptir. Kaju, muhtevasındaki sağlıklı yağlar sayesinde, vücudun yağ yakım işlemini hızlandırmaktadır. Metabolizmayı hızlandıran bu besin sinir sisteminin ve beynin performansını artırır.

Chia tohumu: İçeriğinde yağ, protein, omega 3 ve lif bulunur. Bilhassa omega 3 bakımından en zengin besin kaynaklarından biri konumundadır. Chia tohumu, insanda uzun bir süre tokluk hissi yaratacağı için zayıflamaya yardımcı olacaktır. C vitamini bakımından portakaldan bile daha zengindir. Muhteviyatında bulunan kalsiyum sayesinde kemik sağlığı açısından çok önemli bir rol oynar. Chia tohumları 2 bardak süt ayarında kalsiyum içerir. Kesinlikle kolesterol içermez. Tüketim miktarı için diyet ve beslenme uzmanına danışılmasında fayda vardır.

Elma: Mineraller ve vitamin bakımından çok zengin olan elma aynı zamanda lifli yapısı sayesinde tokluk hissini uzatır. Elma düşük kaloriye sahiptir.  Kan glikoz düzeyini ayarlayarak enerji veren elma özellikle egzersiz sonrasında kaybedilen enerjinin geri alınmasına yardımcı olabilir.

Sayılan bu ürünlerin yanında; avokado, çavdar ekmeği, dil peyniri, böğürtlen, sardalya, kepekli makarna, esmer pirinç, yulaf ezmesi, badem, brokoli, yumurta, donmuş yoğurt, sebze çorbası, çilek, balık ve ıhlamurun tok tutma özelliği olduğu ve kilo vermede faydalı olduğu bilinmektedir.

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Barış Özgür

İstanbul Üniversitesi Siyasal mezunu. Galatasaray taraftarı. Gitar ve piyano çalar, şiir yazar, kitap tutkunu ve Yusuf'un babası.

İlginizi Çekebilir

Ev ekonomisinde ince ayrıntılar

Küresel ekonomilerde büyük sıkıntılar yaşandığı günümüzde artık tasarruf etmek en önemli konu olmuş durumda. Ülkelerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir