Victor Moses

Babam Austine papazdı. O gün annem Josephine ile beraber kilisedeydiler. Ben ise her gün olduğu gibi arkadaşlarımla sokakta futbol oynuyordum. Amcam, adımı bağıra bağıra yanıma geldi. “Benimle gelmen gerek” diyerek,  beni oradan götürdü. Amcamın bir arkadaşının evine gittik. Kötü haberi orada verdi. Ülkemiz bitip bilmeyen bir dinler savaşı içindeydi. O günlerde 11 yaşındaydım. Kilise ateşe verilmiş, annem ve babam alevlerin arasında kalmışlar. Durumları ağırmış. Ben papazın oğlu olduğum için, benim de hedefte olduğumu söyledi. Bir hafta o evde saklandık. Sonra, diğer yakınlarımızla birlikte İngiltere’ye sığınmacı olarak gittik. Beni bir koruyucu ailenin yanına verdiler. Bir hafta sonra annemin ve babamın, artık hayatta olmadıklarını öğrendim. Nijerya’dan öylesine kaçar gibi ayrılmıştık ki, annemin ve babamın resimlerini bile yanıma alamamıştım.

Okula başlamıştım. İngilizcem iyiydi ama matematik olayını bir türlü yapamıyordum. Bu arada okulun futbol takımına da girmeyi başarmıştım. Okulun birkaç sokak ilerisinde Selhurst Park vardı. Crystal Palace’ın mabedi. Palace’ın Scout’ları tarafından keşfedilmem uzun sürmedi. Artık Palace’ın alt yapısındaki bir oyuncuydum. Benim, daha iyi bir futbol eğitimi alabilmem için bölgedeki en önemli okul olan Whitgift’e gitmemi istiyorlardı. Bu okulun futbol hocaları Colin Pates (Arsenal-Chelsea) ve Steve Kember’di. (Chelsea)

Palace’da 14 yaş altı takımında bir sezonda 50 gol atmıştım. 2007’deki 17 yaş altı Avrupa Şampiyonasında ise Altın ayakkabı kazanmıştım. Ancak kulübüm, maddi sıkıntıları nedeniyle beni satmak zorunda kaldı ve Wigan’a gittim. 21 yaşıma kadar da, İngiltere milli takımında oynadım.

İyi yaşamak ve doğru şeyler yapmak istiyorum. Ailem gibi yanlış zamanda ve yanlış yerde olmak istemiyorum.

2012 yılından beri Chelsea’de oynuyorum.

Ben Nijerya’lı bir hristiyanım. Ve Nijerya milli takımında, takımdaki müslüman arkadaşlarımla beraber, futbol oynamaya devam ediyorum.

Ben, Victor Moses.

Victor Moses
Victor Moses

Not:  Yukarıdaki hikaye, Victor Moses’ın gerçek hayat hikayesi olup  Victor 2015 yılından beri İngiltere Premier Lig takımı West Ham United’ta kiralık olarak forma giymektedir.

Hakkında Bülent Gürsoy

1972 Ankara doğumlu. Evli ve Kerem'in babası. Anadolu Üniversitesi İİBF İşletme mezunu. Demir çelik ve Teknolojik danışmanlık sektöründe faaliyet gösteren 26 Metal'in sahibi. ''Yaşamaya Mecbursun'' kitabının yazarı. Müzik tutkunu. Eskişehirspor sevdalısı.

İlginizi Çekebilir

Yok Artık LeBron James

Şüphesiz LeBron James NBA tarihinin en büyük oyuncularından biridir. Yetenekleri, hakimiyeti ve sahada ki etkisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir