Türkiye’den İngiltere’ye Emlak Yatırımı Yapan Türkler Kimlerdir?

Türkiye’den İngiltere’ye emlak yatırım yapan Türkleri üç ayrı gruba ayırmak mümkündür. İlk grubu oluşturanların, 300 ile 500 bin sterlin arasında yatırım yapanlar olarak belirtiliyor. Bu grup genellikle çocukları İngiltere’de okuyan ve güvenli bir liman arayışında olan kişilerden oluşuyor. İkinci grup ise 1 milyon ile 1.5 milyon sterlin arasında yatırım yapanlar olarak tanımlanıyor ve Türkiye’de orta ölçekli işletme sahipleri bu grupta yer alıyor. Üçüncü ve son grup ise 5 milyon sterlin ve üzeri yatırım yapanlardan oluşuyor ve iyi gelir sahipleri ile Türk emlak piyasasında portföyü olan kişiler bu gruba dahil ediliyor. Bu yatırımcılar, birden fazla konut, ofis veya arazi alarak çeşitli alternatif portföyler hazırlıyorlar.

Bu grupların tercih ettikleri bölgelere göre, ilk grup genellikle Londra dışındaki kentlerde yatırım yapmayı tercih ederken, ikinci ve üçüncü gruplar daha çok Londra’ya yöneliyorlar. Üçüncü grupun favori bölgeleri Chelsea, South Kensington ve Knightsbridge iken, ikinci grupun tercih ettiği bölgeler arasında Battersea, Clapham ve Wandsworth yer alıyor.

İngiltere’de emlak yatırımı yapmak isteyen Türk müşteriler arasında en çok talep edilen şehirler sırasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir olarak belirtiliyor. Bunun yanı sıra Doğu’dan Diyarbakır ve Gaziantep gibi şehirler de talep edilen bölgeler arasında yer alıyor.

Londra’daki ev fiyatları arasında en yüksek artışın St Johnswood ve Primrose Hill bölgelerinde olduğu belirtiliyor. 2020-2023 arasında bu bölgelerdeki fiyatlar yüzde 14.6 artarken, kira gelirlerinde de yüzde 14.1 artış yaşandığı görülüyor.

Türk yatırımcıların tercih ettiği bölgelerden Bettersea, Clapham ve Wandsworth’de ise 2020-2023 yılları arasında ev fiyatlarında yüzde 2.6 düşüş olmuş ancak kira getirilerinde yüzde 9 artış kaydedilmiştir.

Son olarak, Londra merkezde yapılan emlak yatırımlarının senelik kira getirilerinin ortalama yüzde 4.18 civarında olduğu belirtiliyor. 2023 yılının ilk çeyreğinde bu rakamın geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 3.28’den yüzde 4.18’e çıktığı ifade ediliyor. Pandemi döneminde yapılan yatırımların kar sağladığına dikkat çekiliyor.

Kaynak : Dünya Gazetesi )

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdum. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığım bankacılık kariyerime 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdüm. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundum. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladım. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladım. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapıyorum ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet veriyorum. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerime amatör olarak devam ederken hobi olarak blog yazıları yazmak ve fotoğraf çekmek hayatıma mutluluk katıyor.

İlginizi Çekebilir

Merkez Bankası Dijital Para Birimi Nedir?

Merkez Bankası Dijital Parası (CBDC), bir ülkenin merkez bankası tarafından çıkarılan ve genellikle ülkenin fiat …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir