Türkiye’de Veri Katmanı Projelerinin Genel Durumu-II

Bir önceki yazımda Türkiye’de veri katmanı ile ilgili projelerin özel sektördeki durumlarını ele almaya çalışmıştım. Bu yazımda da kamu tarafında veri katmanı tarafındaki olası projeleri ve nelerin yapıldığı konusunda kısa bir bilgilendirme yapmayı arzu ediyorum.

Kamu tarafında veri katmanı projeleri genelde, büyük analitik çözümlerden ziyade, halen tekil anlamda beslenen web ara yüzleri üzerinden yürütülmeye çalışılmaktadır. Söz konusu bu durumun iki boyutu bulunmaktadır. Bunlardan ilki, analitik kapsamda, tümden gelim şeklinde kümülatif veri setlerinden detaya doğru inmektense, tekil olarak “custom” şekilde yazılmış web ara yüzleri ile sorgulamaların yapılması olarak verilebilir. Kamu projelerinin genelde operasyonel katman projeleri olması ve halen söz konusu analitik veri katmanı projelerinin de böyle yapılacağının düşünülmesi söz konusu tümden gelimli yapının oturtulamaması olarak ele alınabilir.

Gerçek anlamda analitik yapının tam olarak oturtulmaması hem yıllardır projelerin yapılış sekline hem de söz konusu projelerin operasyonel yazılımlarda görev almış ancak analitik projelerde tecrübeleri bulunmayan kişiler olmalarına da bağlanabilir. Diğer taraftan, analitik katman projelerinin kreması olarak adlandırabileceğimiz görselleştirme katmanı içinde interaktif iş zekası görselleştirme araçlarından ziyade halen “custom” olarak yazılan web yazılımlarının kullanılmasının arzu edilmesidir.

Kamu projelerinde kullanılan/kullanılacak teknolojilere göz atmak istediğimizde ise çoğu kamu kurumunun hibrit bir yapıda yer aldığı gözlemlenmektedir. Hem geleneksel veri ambarı yapılarının kurulması hem MPP cihazlarının olması hem de büyük veri araçlarının yer almasından ötürü kamu tarafında gerçekten de tam olarak bir kaotik yapı mevcut olarak gözükmektedir.

Geleneksel veri ambarı yapıları genel olarak kamu analitik veri katmanlarında görülmemektedir. Boyutsal modellemeden ziyade, Inmon’in 3NF yapıları kamu veri ambarlarında genel olarak görülebilir. Bunun nedeni, kamu özelinde belirli rapor isteklerinin olmaması, yıllardır ad-hoc raporlama yapıldığından 3NF modelinin daha uygun olduğu düşünülmüştür. Bu yaklaşım da doğal olarak geleneksel analitik yapının, yani tümden gelimli, oturtulamamasında etkin olmaktadır.

Büyük veri teknolojilerine gelince, kamu bununla ilgili olarak da ciddi bir yatırım yapmış olarak gözükmektedir. Ancak bir önceki yazıda da belirtmiş olduğum üzere, büyük veri denilince gerçek zamanlı sorgulama ilk akla gelen olmaktadır. Ayrıca gene veri ambarlarında karşılaşılmakta olunan tümden gelimli analitik yapılar sorunu büyük veri teknolojilerinde de net olarak gözükmektedir. Gene ayrıca, yapılandırılmış veri setlerinin büyük veri veri kaynağı olan hadoop veri kaynaklarına yüklenip bunlar üzerinden veri modellerinin oluşturulmaya çalışılması da bir başka sorun teşkil etmektedir. Bunlara ilave olarak geleneksel veri ambar ya da MPP cihazların terkedilip yerine bir an evvel büyük veri projelerinin devreye alınmak istenmesi de başka bir kaynak israfı olarak görülebilir.

Kısaca, kamu veri katman projeleri uygulanmaya çok hazır da olsalar, maalesef gerçek anlamında analitik bir katman içinde geliştirme yapılamadığından ötürü, tam olarak verim alıp alınmadığı bu katmandan bir soru işaretidir.

 

Hakkında Barkın Ünüulu

1984'ten beri gerçek bir metal dinleyicisi, Thrash, Speed Metal aşığı, evli ve mutlu, Peri'nin babası, RDBMS'ye ilgi duyan.

İlginizi Çekebilir

Mobil İletişim Tarihi

Mobil iletişim fikrinin ortaya çıkışı 2.Dünya Savaşı’nda kullanılan elde taşınabilen portatif telsiz ”walkie-talkie ” ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir