Topluluk Önünde Konuşmak

Hiç topluluk önünde konuşmak zorunda kaldınız mı? Bu durum zorunluluk yerine ihtiyaç da olabilir. Konumunuz, göreviniz ya da yaşınız gereği bir konuşma yapmaya davet edilebilir ya da görevlendirilebilirsiniz. Bazı insanlar böyle bir durumda paniğe kapılır. Sesim içime kaçtı diyeni de, gerçekten içine kaçanı da gördüm.

Genel olarak toplulukta konuşma korkusu, zihnimizde tuttuğumuz bazı yanlış inançlar nedeniyle bilinçaltımız tarafından tetiklenir. Bu yazıda topluluk önünde konuşmayla ilgili olarak inanç sisteminizle ilgili sorunların nasıl çözüleceğini ayrıntılı olarak anlatmaya çalışacağım. Sıraladığım ipuçlarını uyguladığınızda bir dahaki sefere konuşmak zorunda olduğunuzda korkularınız çok daha az olacaktır.

Hata yapmanın doğal olduğunu bilin

Eğer konuşma esnasında bildiklerinizi unutmaktan veya bir kelimeyi yanlış söylemekten korkuyorsanız, altında yatan neden mükemmeliyetçilik olabilir. Hata yapmanın doğal olduğunu ve her konuşmacının her zaman küçük hatalar yaptığını düşünmeye ne dersiniz? Bütün insanlar hatta ünlü konuşmacılar bile hatalar yapar. Bildiğiniz en iyi konuşmacıyı bir videodan ya da canlı olarak yeniden izleyin ve sözlerine konsantre olun. Amacınız hataları bulmak olsun. O kişinin konuşurken birçok hata yaptığını görünce şaşırabilirsiniz. Belki de bu hataları daha önceki dinlemenizde fark etmediğinizi göreceksiniz.

Korku ve endişe etkisi

Bunun sebebi o konuşmacının normal bir şekilde hata yaptığında, panik yapmaması ve sadece normal olduğunu düşünmesidir. İkinci önemli konu özgüvendir. Bir konuşmada bir sunumda iyi performans göstermemeniz kendinize güvenmediğiniz anlamına gelmez. Belki de sunumu yaparken, gerçek kişiliğinizle hareket etmiyordunuz, korku ve endişe etkisi altında hareket ediyordunuz. Yalnız prova yaparken iyi performans göstermenizin temel nedeni budur. Ancak korku meydana çıktığında performansınız düşebilir.

Konuşma anında stresi azaltmak için, doğru nefes aldığınızdan emin olun. Oksijen eksikliği stresi artırır. Kaygı seviyenizin yükseldiğini fark ettiğinizde derin bir nefes alın. En sevdiğiniz kıyafetleri giyin. Eğer sevmediğiniz bir şey giyerseniz, insanların görünüşünüz hakkındaki görüşlerini analiz etmekle meşgul olacaksınız. Bilinçli zihninizin kaynaklarını boşa harcamayın ve korumak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Konuşma esnasında komik bir şey söyleyerek gülmenin ya da güldürmenin bir yolunu bulursanız, bu durum endişenizi yarıdan daha fazla azaltacaktır. Konuşmaya devam ettikçe endişe duyusunun yavaş yavaş azalacağını bilmelisiniz.

Konuşma yapacağınız yere önceden gitme imkanına sahipseniz o zaman pratik yapmak çevreye ve her şeye zaten alıştığınızdan gerçek durumu daha kolay hale getirecektir. Bunu yapamamanız durumunda, oraya aşina olmak için mekana erken varmayı deneyin. Konuşmanızı mutlaka prova edin ve mümkünse el notları kullanın. Unutmayın en profesyonel konuşmacılar bile el notlarından yararlanır. Güvenle ve coşkuyla harika konuşmalar yapmanız dileğiyle…

Hakkında Devrim Ersöz

İktisat alanındaki lisans ve yüksek lisans eğitimini takiben, profesyonel iş hayatına bilişim sektöründe adım atan Devrim Ersöz, 1997’de Doğan Hayat Sigorta A.Ş.’de (BNP Paribas Cardif Emeklilik) sigortacılık kariyerine başlangıç yaptı. 1998 yılında çalışmaya başladığı Commercial Union Hayat Sigorta’da (AvivaSA) aktif saha satışında görev aldıktan sonra en son Satış Müdürü olarak görev yapan Ersöz, 2003 yılında Sabancı Grubu Şirketi olan AK Emeklilik’e (AvivaSA) geçti. AK Emeklilik’te sırasıyla Eğitim ve Kalite Uygulamaları ile Satış Destek Uzmanlığı ve Pazarlama Bölümleri’nde yöneticilik yapan Devrim Ersöz, 2007-2009 yılları arasında İngiliz CPP Group Plc’nin kuruluşu olan CPP Türkiye’de Pazarlama Müdürü olarak görev yaptı. Ersöz 2009 yılında katıldığı ERGO Sigorta Grubunda ERGO Sigorta ve Emeklilik Satış Hizmetleri Şirketinde 2011 yılı sonuna kadar Sırasıyla Satış Destek Grup Müdürü ve Satıştan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak 300 kişilik bir organizasyonun yönetiminde bulundu. Uzmanlıkları arasında satış ve pazarlama yönetimi, eğitim, kişisel gelişim, stratejik planlama, iş geliştirme ve proje yönetimi bulunmaktadır. Profesyonel kariyeri süresince Sigorta Satış Ekipleri, Bireysel Emeklilik Aracıları, Satış Yöneticileri, Acenteler, Banka Şube Personeli, Çağrı Merkezi Çalışanları, Üniversiteler ve İş Dünyasından katılımcılar olmak üzere binlerce kişiye eğitim veren Ersöz, aynı zamanda Marmara Üniversitesi Sigortacılık bölümünde misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştur. Devrim Ersöz halen yönetim danışmanlığı ve eğitmenlik yanında İstanbul Üniversitesinde misafir öğretim üyeliği yapmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde Yetişkin Eğitimi üzerine eğitim alan Devrim Ersöz “Ezber Bozan Satış Teknikleri”, “Pembe Fil” ve “İtirazım var” isimli kitapların yazarıdır. INLPTA (International NLP Trainer’s Association) akreditasyonunda NLP pratisyenidir. American Society for Training & Development (ASTD) üyesi ve köşe yazarıdır.

İlginizi Çekebilir

Ben Neyzen Tevfik

Gerçek adı Tevfik Kolaylı ama herkesin bildiği adı Neyzen Tevfik, neyzen ve şair. Hazır cevaplılığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir