Ana Sayfa / Spor / Taçsız Kral Metin Oktay

Taçsız Kral Metin Oktay

Türk futbol tarihinin unutulmaz ismi ” Taçsız Kral” Metin Oktay, 1936 yılının 2 Şubat günü İzmir Karşıyaka’da dünyaya gözlerini açtı. Futbol hayatına doğduğu şehrin amatör takımı Damlacıkspor’da başladı. Attığı goller İzmirspor’a transferini sağladı ve bir sezon oynadığı İzmirspor’da  18 maçta 17 gol ile gol kralı oldu ve takımını İzmir Profesyonel Ligi şampiyonluğuna taşıdı.

Attığı goller ile dikkatleri üzerine çeken Metin Oktay, 1955 yılında taraftarı olduğu Galatasaray’a transfer oldu. 1956-57, 1957-58 sezonlarında Galatasaray’ın şampiyonluklarında büyük katkı sağladı. Galatasaray kariyeri boyunca attığı toplam 217 gol ile 6 kez gol kralı olmayı başardı.

Taçsız Kral Metin Oktay

Kariyerinin bir yılını İtalyan Palermo kulübünde geçirdikten sonra tekrar Galatasaray’da futbol hayatına devam etti. Bu süreçte  3 lig, 4 Türkiye Kupası ve 2 Cumhurbaşkanlığı Kupası şampiyonluğu yaşadı.

A Milli futbol takımı formasını da 36 defa giymiş ve 17 gol atmıştır. Avrupa kupalarında gol atan ilk Türk oyuncudur. Ayrıca Avrupa kupalarında hat-trick yapan ilk Türk oyuncudur.

23 Ağustos 1969’da futbol hayatına noktayı koydu. Jübilesini stadyumda sunan Halit Kıvanç, o gün ile ilgili şunları anlatıyordu;

”Elimde mikrofon tribünlerde inanılmaz bir kalabalık tribünlere baktım, bugüne kadar hep size ” Metin geliyor, Metin geliyor” diye bağırdım ama bugün ” Metin gidiyor, Metin gidiyor” dedim ve tribünler hep birlikte ağlamaya başladı sahada 22 futbolcu ağlıyor, ben ağlıyorum, Fenerbahçeliler, Galatasaraylılar …
O dönemin Fenerbahçe kaptanı Şükrü o gün doğan oğluna Metin adını veriyor. Metin Oktay sevgisi böyle birşeydi.”

Taçsız Kral Metin Oktay

1991 yılında elim bir trafik kazasında kaybettiğimiz Metin Oktay hem saha içi hem de saha dışında yaptıklarıyla unutulmazlar arasında yerini almıştır.

Cengiz Özkarabekir tarafından hazırlanan belgesel film, Taçsız Kral Metin Oktay’ın hayat hikayesini de aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

 

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

Taçsız Kral Metin Oktay
1973 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığı bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdü. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundu. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladı. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladı. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapmakta ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet vermektedir. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerine amatör olarak devam etmekte olup hobi olarak blog yazarlığı ve dijital fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Taçsız Kral Metin Oktay

Zinedine Zidane

23.Haziran.1972’de Marsilya’da dünyaya geldi. 2018 dünya kupasını kazanan Fransa milli takımı sporcularının da çoğunluğu gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir