Zinedine Zidane

23.Haziran.1972’de Marsilya’da dünyaya geldi. 2018 dünya kupasını kazanan Fransa milli takımı sporcularının da çoğunluğu gibi göçmen bir ailenin çocuğu. Cezayir asıllı. Arapça ismi Zeynettin Yezidi Zidane. Top çambazı, fiziği ile tekniği uyum içerisinde, futbolu zekası ile oynayanlardan. Futbola 11 yaş altı takımıma seçilerek başlıyor. Profesyonelliğe ilk adımını 1986 yılında Fransa 2.Lig takımı Cannes’da atıyor. Takımının birinci lige çıkmasında büyük pay sahibi olan genç Cezayirli 1992 yılında Bordeaux’ya transfer olarak tüm dikkatleri üstüne çekmeyi başarıyor. 1996 yılında Bordeaux’nun UEFA finaline yükselmesinde de büyük katkısı var. Artık Fransa ve futbol denildiğinde akla gelen ilk isim olan Michel Platini’nin veliahtı. Bundan sonra nam-ı değer ”Zizou” olarak anılıyor. EURO 96’da takımını yarı finale çıkartmayı başarıyor ve o sene Fransa’dan İtalya’nın yolunu tutuyor. Artık  Juventus’un oyuncusu. Transfer olduğu sezonun sonu takımı İtalya şampiyonu oluyor ve ününe ün katıyor. Ertesi yıl İtalya’da şampiyon yine Juventus. 2000 yılına geldiğimizde Zidane bu kezde Avrupa şampiyonluğu yaşıyor Fransa milli takımı ile ve  dünyada yılın futbolcusu seçiliyor birde. 2001 yılında futbolu bırakacağı Real Madrid’e transfer oluyor.

2002 yılı şampiyonlar ligi final maçında Bayer Leverkusen’e vole ile attığı gol tam klişe tabir ile futbol tarihinin unutulmaz golleri arasında çoktan yerini alıyor.

Aktif futbolculuk hayatına 2006 yılında nokta koyarak artık futbol adamı olarak boy göstermeye başlıyor.  878 gün teknik direktörlüğünü yaptığı Real Madrid’in başında çıktığı 149 maçın 105’inde galip gelirken 28 maçta berabere kalıyor. Kaybettiği maç sayısı sadece 16. Real Madrid ile üç defa üst üste Şampiyonlar Ligi Kupası’nı kaldırmak gibi kolay kolay gerçekleştirilemeyecek bir başarı da elde eden Zidane, teknik adamlık kariyerinin büyük bölümünü geçirdiği Real Madrid kulübünden 31.Mayıs.2018 itibariyle ayrılıyor ve  son günlerde ismi İngilizlerin efsane kulübü Manchester United ile anılmakta. Bakalım Zizou, futbol kariyerine futbolun doğduğu topraklarda devam edecek mi ?

 

 

 

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığı bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdü. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundu. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladı. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladı. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapmakta ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet vermektedir. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerine amatör olarak devam etmekte olup hobi olarak blog yazarlığı ve dijital fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Tiger Woods’un Hatırlattıkları

5 Kasım 2013 tarihinde dünyanın 1 numaralı Golf Oyuncusu Tiger Woods, boğaziçi köprüsü üzerinde Asya’dan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir