Spor Kulüpleri Için Sosyal Medya Stratejileri

Sosyal medya, işletmelere ve birçok kuruluşa, müşterileriyle doğrudan görüşme yapma olanağı tanıyarak, benzersiz düzeyde kitlelere erişim imkanı sağladı. Bu kapsamda spor kulüpleri de bu yeni iletişim aracını kullanarak taraftarlarına anında ve doğrudan erişmeye başladılar.

Sosyal medya, taraftarları sadece spor kulüpleri ile bağlantı kurmakla kalmayıp, sporcuları da milyonlarca insana ulaştırdı.

Dünyanın önde gelen spor kulüpleri sosyal medyanın potansiyelini bir pazarlama aracı olarak kullanırken ülkemizde öncelikle üç büyük kulübümüz sosyal medyayı daha etkin kullanmaktadır. Taraftar sayısı olarak ülke geneline baktığımızda da zaten nüfusun büyük bir oranı sözkonusu üç kulübümüzün taraftarlarıdır.

Sosyal medya platformlarında paylaşılan içeriği incelediğimizde genel olarak fikstür ve puan durumu bilgisi, maç sırası ve sonucunda skor bildirimi, antrenman ve müsabaka önü, arkası video ve fotoğraflarını görmekteyiz.

Kulüplerin sosyal medya hesaplarına takip eden taraftar sayısını artırmak için yıldız sporcularından faydalanmaları gerekmektedir. Yıldız sporcular taraftarı takıma bağlayan önemli faktörlerdir. Bilindiği üzere kulüpler, yıldız sporcuları takımlarına katarak hem seyirci sayısını arttırmayı  hem de forma satışı ve diğer sponsorluklar ile gelirlerinde artış sağlamaya çalışırlar. Doğru planlanmış sosyal medya stratejisi ve yıldız sporcuların etkin sosyal medyada kullanımı kulüplerin sosyal medya hesaplarına olan ilgiyi de artıracaktır.

Diğer taraftan kulüpler hem yıldız sporcuların hem de diğer sporcuların sosyal medyayı doğru ve olumlu kullanması yönünde gerekli bilinçlendirilmenin yapılmasını sağlamalı ve meydana gelebilecek iletişim kazalarının önüne geçmek adına kontrollü olmalıdır. Sonuçta sporcuların kendi sosyal medya hesapları özel hayatları dahilinde olmasına rağmen toplumun büyük kesimleri tarafından takip edilmeleri, gençler tarafından model olarak alınmaları ayrıca yazılı ve görsel medyanın da yakın takibinde olmalarından dolayı özenli davranmak gerekliliği doğmaktadır.

Sosyal medya kulüpler ile taraftaları yakın ve anlık bir buluşma noktasına getirmektedir. Bu iletişim aracının kullanımında ki yaratıcılık taraftarın kulübe verdiği değeri artırabilmektedir. Taraftarın sosyal medya üzerinden yaptığı yorumlara veya taleplere kulüp tarafından verilecek toplu bir yanıt veya alınacak bir aksiyon kulüp taraftar ilişkisini oldukça yakınlaştıracaktır.

Sonuç olarak ülkemizde spor kulüplerinin bir çoğunun sosyal medyayı etkin kullanması için yapması gerekenler mevcuttur. Doğru planlanacak stratejiler ile halen çok fazla takipçisi olmayan özellikle Anadolu kulüplerinin sosyal medya hesapları takipçi sayılarını arttırmak ve taraftar ile daha yakın ve hızlı bağlantıya geçmek mümkündür. Önemli olan vizyon ve ileri görüşlü yönetimlerin alacakları stratejik kararlar ile bu hususta harekete geçmeleridir.

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdum. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığım bankacılık kariyerime 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdüm. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundum. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladım. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladım. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapıyorum ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet veriyorum. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerime amatör olarak devam ederken hobi olarak blog yazıları yazmak ve fotoğraf çekmek hayatıma mutluluk katıyor.

İlginizi Çekebilir

X Platformu Yeni Zelanda ve Filipinler’de Ücretli Üyelik Başlatıyor

Eski adı Twitter olan X platformu, yenilikçi bir adım atarak Yeni Zelanda ve Filipinler’deki yeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir