Şirketler Dijital Pazarlama Stratejisine Neden İhtiyaç Duyar?

Dijital pazarlama, ‘Dijital teknolojileri ve medyayı uygulayarak pazarlama hedeflerine ulaşmak’ anlamına gelir.

Dijital teknolojiler ve medya şunları içerir:

*Şirket web siteleri,

*Mobil uygulamalar,

*Sosyal medya şirket sayfaları,

*Arama motorları,

*Reklam,

*E-posta ve otomasyon,

*Diğer dijital şirketlerle dijital ortaklıklar.

Dijital pazarlamada gerçekten başarılı olmak için dijital teknikler, çok kanallı pazarlama iletişiminin bir parçası olarak basılı, TV ve doğrudan posta gibi geleneksel medya ile de entegre edilmesi gerekir. Daha da önemlisi, her zamankinden daha fazla, işinizin değerini gösterebilmeniz gerekmektedir.

Özellikle dünyanın içinden geçtiği bu pandemi sürecinde dijital pazarlama her zamankinden daha fazla önem kazanmıştır. Pazarlamaya dair sonuçları hızlandırmak için ivedi olarak pazarlama stratejisi oluşturulmalı ve stratejiyi geliştirmek için adımlar biran evvel atılmalıdır.

Günümüzde pek çok işletme, müşteri kazanmak ve elde tutmak için dijital ve mobil kanalların ne kadar hayati olduğunu bilmektedir. Buna rağmen dijital dönüşümü ve şirket büyümesini desteklemek ve izleyicilerini çevrimiçi ortamda etkin bir şekilde tutmak için entegre bir plana sahip değillerdir. Bu sebeplerden dolayı yapılması gereken öncelikle dijital pazarlama kanal stratejisi oluşturmaktır.

Bu yazımızda sizlere şirketlerin neden dijital pazarlama stratejisine ihtiyaç duyduklarını maddeler halinde anlatacağız.

1. Hedefsizlik

Dijital stratejisi olmayan şirketlerin, yeni müşteriler kazanmak veya mevcut müşterilerle daha derin ilişkiler kurmak açısından çevrimiçi olarak elde etmek istedikleri şey için net bir stratejik hedefinin olmadığını görmekteyiz. Eğer dijital pazarlama hedefleriniz yoksa, büyük olasılıkla hedeflere ulaşmak için yeterli kaynak ayırmazsanız ve bu hedeflere ulaşıp ulaşmadığınızı analitik olarakta değerlendiremezsiniz.

2. Çevrimiçi kitleyi veya pazar payınızı bilmemek

Eğer kitlenizi ve pazar payınızı araştırmadıysanız, çevrimiçi hizmetlere yönelik müşteri talepleri hafife alınabilir. Belki daha da önemlisi, çevrimiçi pazarınızı anlamayabilirsiniz. Dinamikler, geleneksel kanallardan farklı olarak market iletişiminde farklı müşteri profilleri ve onların davranışları, rakipleri, önermeleri ve seçenekleri açısından da farklı yapıdadır.

Araştırmanızı ve planlamanızı destekleyecek pazarlama araçları mevcuttur. Ayrıca, Google Anahtar Kelime planlama araçlarıyla hedef kitlenizin amacı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

3. Mevcut ve yeni başlayan rakiplerin pazar payı kazanması

Dijitale yeterince kaynak ayırmıyorsanız veya açıkça tanımlanmış stratejileriniz yoksa ve geçici bir yaklaşım kullanıyorsanız, rakipleriniz sizi dijital öğle yemeği olarak yiyecektir!

4. Güçlü bir çevrimiçi değer önerisinin olmaması

Farklı hedef müşteri kişiliklerine uyarlanmış bir dijital değer önerisi, mevcut ve yeni müşterileri başlangıçta etkileşime geçmeye ve sadık kalmaya teşvik eden çevrimiçi hizmetinizi farklılaştırmanıza yardımcı olacak bir yöntemdir. Birçok kuruluş için çok kanallı bir pazarlama stratejisi geliştirmek, bu yöntemin anahtarıdır. Hedef kitleniz, ilgisini çekecek içeriklere, arama motorları, sosyal medya platformları, e-posta pazarlaması ve blog siteleri gibi farklı kanallar aracılığıyla ulaşır.

5. Çevrimiçi müşterilerin yeterince bilinmemesi

Sıklıkla dijitalin “şimdiye kadarki en ölçülebilir ortam” olduğu söylenir. Ancak Google Analitikleri ve benzerleri, ziyaretçilerin ne düşündüklerini değil, yalnızca ziyaret hacimlerini söyleyecektir. Zayıf noktalarınızı belirlemek ve ardından bunları ele almak için diğer web sitesi kullanıcı geri bildirim araçlarını kullanmanız gerekir.

6. Entegre olmamak

İster uzman bir dijital pazarlamacı, ister bilgi işlem uzmanı, isterse ayrı bir dijital ajans olsun, dijital pazarlama faaliyetlerinin depolarda tamamlanması çok yaygındır. Dijitali uygun bir yığın halinde paketlemek bu şekilde daha kolay ama daha az etkilidir. Dijital medyanın, geleneksel medya ve tepki kanalları ile entegre edildiğinde en iyi şekilde çalıştığı konusunda herkes hemfikirdir.

Bu nedenle entegre bir dijital pazarlama stratejisi geliştirmenizi öneririz, böylece dijital pazarlamanız sizin için çok çalışır! Entegre planınız hazır olduğunda, dijital, her zamanki gibi pazarlama faaliyetinizin ve işin bir parçası haline gelecektir.

7. Dijitalin önemine göre yeterli insan/bütçe olmaması

E-pazarlamanın hem planlanması hem de yürütülmesi için yetersiz kaynak ayrılır. Bu sebepten rekabetçi tehditlere etkin bir şekilde yanıt vermeyi zorlaştıracak belirli uzman e-pazarlama becerileri eksikliği olması muhtemeldir.

8. Boşa para ve zaman harcanması

Yeterli kaynaklara sahip olsanız bile, bunlar boşa harcanabilir. Bu, özellikle pazarlama organizasyonunun farklı bölümlerinin farklı araçlar satın aldığını veya benzer çevrimiçi pazarlama görevlerini yerine getirmek için farklı ajanslar kullandığını gördüğünüz daha büyük şirketlerde geçerlidir.

Bu nedenle, dijital kanallarınızı ve platformlarınızı planlamak, yönetmek ve optimize etmek için size ve ekibinize uygun bir pazarlama stratejisine yatırım yapmanız gerekir. İş hedeflerinize ulaşmak için ihtiyaç duyduğunuz pazarlama sonuçlarını yönlendirmeniz ve pazarlama yatırım getirinizi artırmanız gerekmektedir.

9. Yeterince çevik olmamak

Amazon, Dell, Google, Tesco, Zappos gibi en iyi çevrimiçi markalara bakarsanız, hepsi dinamiktir. Çevrimiçi kitlelerini kazanmak veya elde tutmak için yeni yaklaşımlar denemektedirler.

10. Optimize etmemek

Web sitesi olan her şirketin analitikleri olacaktır. Ancak birçok üst düzey yönetici, ekiplerinin bunları gözden geçirip harekete geçmek için zaman ayırmasını veya buna zaman ayırmasını sağlamaz. Dijital pazarlama stratejiniz, temel bilgileri edinmenizi sağladığında, arama pazarlamacılığı, site kullanıcı deneyimi, e-posta ve sosyal medya pazarlaması gibi temel yönlerin sürekli iyileştirilmesi zorunludur.

Haber Kaynağı: http://www.smartinsights.com

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdum. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığım bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdüm. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundum. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladım. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladım. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapıyorum ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet veriyorum. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerime amatör olarak devam ederken hobi olarak blog yazıları yazmak ve fotoğraf çekmek hayatıma mutluluk katıyor.

İlginizi Çekebilir

Temettü Nedir ve Nasıl Çalışır?

Temettü ( kar payı ) nedir sorusunun cevabı; bir işletmenin elde ettiği dönemlik kâr miktarından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir