Mülksüzler

Bildiğimiz anlamda edebiyat nasıl insanın içine doğru bir yolculuksa, bilim-kurgu yada ütopya veya distopya da insanın dışına doğru bir yolculuktur. Bazen içimizden sıkıldığımız zamanlarda gerçekten iyi gelebiliyor. Akıllıca yazılmış bir ütopya veya distopya oldukça zihin açıcı olabiliyor, zihnimizde yeni snapsler oluşturuyor. Yeni dünyalar tanımak, bu dünyayı algılamakta zorlandığımız zamanlarda, aslında anlamımıza o kadar gerek olmadığını farkettirirken yepyeni anlayışlar geliştirebilmenin de mümkün olduğunu gösteriyor. Benzetmek pek hoş değil biliyorum ama Ursula Le Guin’in kült romanı Mülksüzler pek çok açıdan George Orwell’in 1984’üne benziyor. Benzemese de okunur.

Hakkında Fatih Çavdar

1979 yılında Eskişehir’de doğdu, İstanbul’da yaşıyor. Çok uzun zamandır bir kamu kuruluşunda çalışıyor. Bir takım gereksiz okulları bitirdiği ancak hiçbir fayda görmediği söyleniyor. Kendisini en iyi tanımlayan kelimeleri Twitter profilinden alıyoruz. “İki kızın babası, bir güzelin kocası. Size göre uslanmaz muhalif, bana göre iyi bir arabulucu. Kendime okur, kendime yazarım. Sorarsanız anlatırım, anlatırsanız dinlerim. İstanbul'dayım ES ES'liyim”

İlginizi Çekebilir

Bir Gemide

Ferit Edgü Türk öykücülüğünün önemli isimlerinden biri. Ben hiç okumamıştım. Bilge’nin İngilizce dersinin bitmesini beklerken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir