Kaktüs Toprağı Nasıl Olmalı ?

Kaktüs her ne kadar çölle özdeşleştirilse de tropikal yağmur ormanlarında yetişen epifit türleri de var. Yani bir kaktüsü -diğer tüm bitkiler gibi- sağlıklı bir şekilde yaşatmak için önce kaktüsün türünü öğrenmek ve bu sayede doğal yaşam koşullarını bilerek, buna uygun bir ortam oluşturmak gerekiyor.

Doğru toprak karışımı da bu “uygun ortam”ların başında geliyor.
Kaktüsler genel olarak, çakıllı, kumlu, gözenekli, drenaj özellikli, havadar toprağı ya da kısaca söylemek gerekirse sulandıktan sonra hızla kuruyan toprağı severler. Çünkü ihtiyaç duydukları tüm suyu sığ kökleri sayesinde alıp depolarlar ve topraktaki fazla sudan kurtulmak isterler.

Sayılan özelliklerdeki toprak, kaktüse bu imkanı vererek kök çürümeleri ve mantar enfeksiyonları gibi risklerin bertaraf edilmesine yardımcı olur.Tabi bunun için toprak tek başına yeterli olmayabilir; saksının drenaj deliği yoksa fazla su gidecek yer bulamayıp her şeyi berbat edebilir!

Toprağın içindeki besin elementlerinin de bitkinin sağlıklı gelişimine etki ettiğini düşünürsek karışımın bu besin elementlerini içermesi de bir ihtiyaçtır kaktüsler için. Bu genellemeye ek olarak tropikal kaktüslerin daha fazla organik maddeli toprağa ihtiyaç duyduklarını da belirtelim. Tıpkı yaşadıkları doğal ortamlarda olduğu gibi.

Fotoğraf : Başak Engin

Diğer bir önemli konu da toprağın ph seviyesi. Öyle ki kaktüsünüz büyümüyorsa ph dengesine bağlı olması ya da toprağın alkalitesini artıran su kullanılıyor olması muhtemeldir. Yağmur suyu, toprağın ph dengesini bozmadığı için sıklıkla önerilir.

Fazla asitli toprakları sevmeyen kaktüs türleri için doğru ph seviyesi ise 5.5 veya 6’dır. Bu denge bitkinin sağlığı için, ihtiyaç duyduğu besin maddelerini topraktan emebilmesi için önemlidir. Bu ölçümü yapabilmek ph test cihazınız varsa mümkün tabii. (PH 7 ise nötrdür. 7’nin üzerindeyse alkalin, 7’nin altındaysa asidiktir.)

Karışıma dahil edilecek içerikten de bahsedersek; organik madde, suyun toprağa hızla nüfuz etmesine yardımcı olur. Turba yosunu, öğütülmüş hindistan cevizi lifleri organik madde örnekleridir.

Dezavantajları fazla su tutma özellikleridir. İnorganik madde idealdir ve toprağın iyi drene olmasına yardımcı olur. Kum ve perlit(nem tutucu) gibi.

Pomza, volkanik bir kayadır. Sayısız gaz kabarcığı nedeniyle su üzerinde yüzer. Pomzanın kaktüs toprağı içeriği olarak mükemmel olmasının nedeni gözenekli olmasıdır. Köklerin hava alması için toprakta alan bırakır. Böylece kök çürümesi olasılığını azaltır.

Daha iyi drenaj için saksı karışımınıza çakıl ve kum karıştırmakla başlayabilirsiniz. (bildiğimiz inşaat kumu ihtiyacınızı karşılayabilir)
Bahsettiğimiz “süzek ve havadar” toprak için; seralardan temin edeceğiniz bahçe toprağına (torf değil! içinde yaprak çürüntülerinin de olduğu humuslu bir toprak) bir ölçek pomza (3 kürek bahçe toprağına 1 kürek pomza gibi) bir ölçek kum karıştırabilirsiniz. Çöl kaktüsleri için kullanabileceğiniz bu karışıma 2 ölçek de hindistan cevizi lifi eklerseniz tropik kaktüslerin nefes alacağı bir karışım elde etmiş olursunuz.

Bu karışımı hazırlarken dikkat edilmesi gereken konu geçirgen, havadar ve az bir miktar da nem tutabilen bir toprak olması!
Bu şartları sağlayan içeriklerde farklı formüller de uygulanabilmektedir.

Fotoğraf : Başak Engin

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Başak Engin

Bazen bir seçim yapmazsın. Hayatın boyunca yaptığın bütün seçimler seni aslında varmak istediğin yerin kapısına götürür ve sen sadece kapıyı açıp girersin. Aradığın şey oradadır… Yaklaşık 15 yıl kurumsal dünyada “nefes almaya” çalıştım. Sonra bir gün her şeyi geride bırakıp, bitkilerle dolu bir hayat kurmaya karar verdim. Ya da büyük bir mutlulukla emek verdiğim bitkiler bana bir hayat kurdu. Hangisinin daha doğru olduğuna hala karar verebilmiş değilim. Kurulan bu hayata" Leaves Diary" ismini verdim. Hiroşima'dan kurtulan nadir canlılardan ginkgoyu logomuza taşıdık. Amacımız doğanın her zaman üstün geldiğini vurgulamak. Bu güce aşık olduğumuzu anlatmak ve bu gücün peşinden gitmeye kararlı olduğumuzu paylaşmaktı. Bizim gibi düşünen hisseden doğa tutkunlarıyla buluşma noktamız Leavesdiary.

İlginizi Çekebilir

İris Çiçeği

Çiçekler, tarih boyunca, kökenlerine, karakteristik özelliklerine ve zengin mitolojisine dayanan masalsı hikayelerle, sembolize ettikleriyle, taşıdıkları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir