Bitkilerde Beslenme

Bitkiler yaşam döngülerini tamamlamak için çeşitli mineral besinlere ihtiyaç duyarlar. Bu besinlerin çoğu kökler aracılığıyla emildiği için de, bitki toprağında doğru miktarda besin, kolayca emilebilecek formda olmalıdır.

Doğal ortamlarda bütün bu besinler ormanlık alanlardaki yaprak çürüntüleri örneğinde olduğu gibi çevreden gelirken, bahçelerde doğal toprak verimliliği sağlıklı bitkilerin yetişmesi için uygun olmayabilir. Özellikle de fazlaca besine ihtiyaç duyan bazı kültivarlar için bu koşullarla mücadele edebilmenin tek yolu sürekli destek almaktır. Saksıda büyüyen bitkilerse bu anlamda en yüksek gereksinime sahip olanlardır. Çünkü köklerin besini alabilecek sınırsız, açık bir alanları yoktur. İyi kalite saksı karışımları bitkiyi en fazla altı ay besleyecek doğru besin elementlerini içerir ancak sonrası yine sizin ilginize muhtaçtır.

Fotoğraf : Başak Engin

Bitkiler aktif olarak büyüdükleri dönemde besin isterler. Dinlenme döneminde verilen besin kökleri öldürebilecek toksik seviyelere gelebilir ve bitkiye zarar verebilir. Tam tersi şekilde besin eksikliği de bitki fizyolojisinde bozukluklara neden olabilir. Bu iki durum arasındaki denge bitkinizin sağlığında temel bir unsurdur.

Doğal ortamlarından uzakta saksıda yaşayan kaktüsler de elbette besin isterler. Özellikle ilkbahar, yaz, sonbahar aylarında yılda iki ya da üç kez olmak üzere besin takviyesi önerilir. Türlerine göre dengeli oranlarda (10-10-10) ya da düşük azot ama daha yüksek oranlarda fosfat ve potasyum içeren besinler kullanılır. Bu makro besin elementlerinden azot esas olarak yaprakların ve gövdenin büyümesine yardımcı olmaktan sorumluyken, fosfor kök büyümesinde, meyve ve çiçek gelişiminde etkilidir. Potasyum ise bitkinin genel işlevselliğini geliştirip hastalıklara karşı direncini artırır.  Ve tabii içinde bitki için önemli olan bakır, bor, çinko, demir, klor, magnez gibi iz elementlerini de içeren besinler tercih edilmelidir.

” Bitkiler ile Yaşam ” ile ilgili tüm yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Başak Engin

Bazen bir seçim yapmazsın. Hayatın boyunca yaptığın bütün seçimler seni aslında varmak istediğin yerin kapısına götürür ve sen sadece kapıyı açıp girersin. Aradığın şey oradadır… Yaklaşık 15 yıl kurumsal dünyada “nefes almaya” çalıştım. Sonra bir gün her şeyi geride bırakıp, bitkilerle dolu bir hayat kurmaya karar verdim. Ya da büyük bir mutlulukla emek verdiğim bitkiler bana bir hayat kurdu. Hangisinin daha doğru olduğuna hala karar verebilmiş değilim. Kurulan bu hayata" Leaves Diary" ismini verdim. Hiroşima'dan kurtulan nadir canlılardan ginkgoyu logomuza taşıdık. Amacımız doğanın her zaman üstün geldiğini vurgulamak. Bu güce aşık olduğumuzu anlatmak ve bu gücün peşinden gitmeye kararlı olduğumuzu paylaşmaktı. Bizim gibi düşünen hisseden doğa tutkunlarıyla buluşma noktamız Leavesdiary.

İlginizi Çekebilir

Bitki Bakımı

Bu yazımda bitki bakımı konusuna değineceğim. Bitkilerin kökleri çevrelerine tepki veriyor ve gelişimleri için gerekli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir