Fiyat Kazanç Oranı (FKO) Nedir?

Borsa ‘da yatırım yapmak isteyenlerin öncelikle temel bazı kavramlardan haberdar olması gerekir. Bu kavramlar içinden en gerekli olanlarını yazılarımda sizlerle paylaşacağım. Bu konuda ilk yazım; fiyat kazanç oranı nedir hakkında olacak.

Fiyat kazanç oranı, şirket performanslarını karşılaştırmak için kullanılır. Şirket güncel hisse senedi fiyatını hisse başına karına bölünmesiyle hesaplanır. Hisse başına karı bulmak için dağıtılan temettü düşülür ve şirketin dönem karı, hisse senedi sayısına bölünür. Formülü aşağıdaki gibidir.

Hisse Başına Kar = Net Şirket Karı / Toplam Hisse Senedi Sayısı

Fiyat / Kazanç Oranı = Hisse Fiyatı / Hisse Başına Kar

FKO yüksek ise hisse senedi fiyatı yüksek ,düşük olması ise hisse fiyatının ucuz kaldığı şeklinde yorumlanır. Bu çıkarım, şirketin piyasada işlem gören hisse senedi fiyatı ile elde ettiği karın doğru orantılı olması gerekliliği çerçevesinde değerlendirilmiştir.

FKO şirketin faaliyet gösterdiği sektör ortalamasının üzerinde ise şirket, aynı sektörde bulunan diğer şirketlere kıyasla az kar elde ettiği şeklinde değerlendirilir. Diğer taraftan FKO sektörler arasında  farklılıklar gösterebilir. Almayı planladığınız hisse senedini kendi sektörüne ait FKO ile kıyaslayarak yorumlamak gerekir. Şunu unutmamak gerekir ki, bir şirketin hisse senedine yatırım yapmayı planlıyorsak vereceğimiz karar da sadece  FKO yeterli olmayacaktır. Sözkonusu şirketin mali tablolarını da incelemek ve analiz etmek durumundayız.

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdum. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığım bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdüm. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundum. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladım. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladım. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapıyorum ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet veriyorum. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerime amatör olarak devam ederken hobi olarak blog yazıları yazmak ve fotoğraf çekmek hayatıma mutluluk katıyor.

İlginizi Çekebilir

Gelecek Korkusunu Yenmek

Pek çok insan bilinmeyenden korkar. Ancak gelecek her zaman belirsizdir. 2020 yılını nasıl geçeceği hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir