Bilim Meraklılarının İlgisini Çekecek 10 Twitter Hesabı

Bilime meraklı olanlar için takip edilesi 10 adet twitter hesabını bir araya getirdik. Umarız sizler de aşağıdaki hesapları ilginç bulursunuz.

1.NASA

İlk sırada tabi ki NASA . Şaşırtıcı uzay görüntüleri ve uzay ajanslarından birçok yeni teleskop ve misyonun yeni keşifleri için öncelikli takip edilecek hesap.

2.Chris Hadfield

Hadfield, uzayda yürüyen ilk Kanadalı astronot olma özelliğini taşıyor. 1957 de Kanada’nın Güneybatı Ontario eyaletinde yer alan Sarnia şehrinde doğdu. Eski bir savaş pilotu. 1995 ve 2001 yıllarında 2 kere uzay mekiği ile uçuş görevi gerçekleştirdi. Dünya ve evren hakkındaki şaşırtıcı görselleri paylaşıyor.

3.Neil De Grass Tyson

Amerikali astrofizikçidir. Yaşayan en iyi astrofizikçilerden birisidir dersek çokta iddalı olmayacaktır. Keza Tyson’nın astronomi hakkında yazdığı bir çok popüler kitabın yanında NASA’dan aldığı Üstün Kamu Hizmeti Madalyası bulunmaktadır. Bunların yanında 2007 yılında Time dergisi editörleri kendisini dünyanın en etkili 100 insanı arasında gösterilmiş, 2008 yılında Discover dergisi tarafından araştırma bilimi dalında 50 en iyi beyinden biri seçilmiştir. Ayrıca İsaac Asimov ödülü sahibi olup merkezi Kaliforniya’da bulunan bilimsel topluluk Planetary Society kurumunun başkanlığını yürütmektedir. Bu topluluk uzayla ilgili çalişmalar yaparak bu konuda ilgili insanları bilgilendirmektir.

4.The SETI Institute

SETI Enstitüsü, dünya dışı zekayı araştırıyor. Fakat aynı zamanda, “insanlık tarihinde en derin araştırmalar” dediği şeylerle alakalı olan yeni yabancı gezegenlerin ve astrobiyoloji bulgularının haberlerini tweetliyorlar. Oldukça ilgi çekici ve takip edilesi.

5.Carl Zimmer

Carl Zimmer bir bilim yazarı. National Geographic bloğu The Loom’da yaşam bilimleri üzerine bloglar yayınlıyor. Attığı tweetler ile bilim dünyasından çok çeşitli haberleri ve ilginç bilgileri takipçileriyle paylaşıyor.

6.Ed Yong

Ed Yong bilim yazarıdır. National Geographic’teki “Tam Roket Bilimi” adlı blogun da yazarıdır. Okunması gereken büyük bilim hikayelerini Twitter’dan haftalık olarak toparlar ve takipçileriyle paylaşır.

7.Jennifer Ouellette

Jennifer Ouellette ya da JenLucPiquant, Scientific American’da Cocktail Party Physics’in yazarı.Fizik, pop kültürü ve ikisinin buluştuğu noktaları tweetliyor. Hafta boyunca kaçırdığınız şeyleri görmek için takip edilesi bir hesap.

8.Virginia Hughes

Bir bilim gazetecisi ve National Geographic’teki Only Human blog’un yazarı. Nörobilim, genetik, davranış ve tıp üzerine yazıyor ve Twitter’da paylaşıyor.

9.CassiniSaturn

Satürn üzerine daha fazla odaklanmak için şu anda gezegenin etrafındaki yörüngede olan Cassini uzay aracını izlemeyi düşünüyorsanız ve çektiği birçok
fotoğrafı Twitter aracılığıyla takip etmek istiyorsanız doğru hesaptasınız.

10.Tim Berners-Lee

World Wide Web hepimizin artık kendi isminden sonra en çok kullanığı ikinci kelimenin açılımı. Tim Berners-Lee işte bu sistemin kurucusu. Başka bir söylem ile internetin
babası. Halen Web Standartları Organizasyonu’nun da World Wide Web Konsorsiyumu direktörlüğüne devam ederken kurucusu olduğu ve kar amacı gütmeyen World Wide
Web Vakfı’nda web’in yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalarına devam ediyor. Eğer Lee olmasaydı muhtemelen takip edebileceğimiz bir Twitter’da olmayacaktı. O halde bu hesabı takip
etmeyip ne yapacağız?

 


 


Yorumlar

yorumlar

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdum. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığım bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdüm. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundum. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladım. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladım. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapıyorum ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet veriyorum. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerime amatör olarak devam ederken hobi olarak blog yazıları yazmak ve fotoğraf çekmek hayatıma mutluluk katıyor.

İlginizi Çekebilir

Atatürk’ün Hayatındaki Diğer 10 Kasımlar

Bugün cumhuriyetimizin kurucusu ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 83. yıldönümü. Atamızı rahmet, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir