Donald Trump’ın Kısa Finansal Hikayesi

Donald Trump’ın finansal hikayesinin temeli büyük babası Frederick Trump ile başlıyor. Frederick, Trump ailesinin otel sahibi olan ilk üyesi olması ile birlikte han ve restorant sahibi. Vefat ettiğinde, varislerine yaklaşık 500.000 doları mülk bırakıyor.

Donald Trump’ın Dedesi Frederick Trump

Donald Trup’ın babası Fred Trump ise 1920li yıllarda inşaat işinde özellikle New York’un dış kasabalarında çok başarılı oluyor. Hatta 2. Dünya Savaşı sırasında donanma için kışla inşa ediyor.

Ancak Fred Trump’ın gerçek yükselişi 1949’da, Brooklyn’de Shore Haven Apartments’ı inşa etmek için devlet kredisi almasıyla gerçekleşiyor. Federal İskan İdaresi Trump’ın babası Fred Trump’a 10,3 milyon dolar öderken Fred apartman dairelerini önemli ölçüde daha ucuza yapmayı başarıyor.

Hükümet, Brooklyn ve Queens’teki evler için de fazladan ödeme yapmaya devam ediyor ve Fred bu inşaatları da gerçekleştiriyor. Fred Trump 1999’da öldüğünde 250 milyon ile 300 milyon dolar arasında servete sahip olduğu söyleniyor.

Donald Trump’ın Babası Fred Trump ve Donald Trump

Donald J. Trump 1946 yılında New York Queens’te dünyaya geldi.  1970’lerin ortalarında, Manhattan’daki emlak işine girdi. Babasının ticari bağlantılarına ve itibarına güvenerek, başlamak için 1 milyon dolarlık “küçük bir miktar” ödünç aldı.

Trump’ın mali anlamda başarı kilometre taşları şöyledir;

  • 1976’da Donald Trump ve Hyatt, Grand Central Station yakınındaki yıkık Commodore Hotel’i satın almak için ortak oldu. Trump oteli finanse etmek ve bölgeyi gençleştirmek için bankalarla ve şehirle anlaşmalar imzaladı. Sonuçta, Trump oteli ( Grand Hyatt ) 1996 yılında hissesini 142 milyon dolara satmıştır.
  • Yıllarca boş kaldıktan sonra 1 milyon dolara 40 Wall Street binasını satın alan Trump, bugün finans bölgesinde, 500 milyon dolardan fazla değere sahip olan devasa bir gayrimenkulun yüksek getirisi ile birlikte sahibidir.
  • The Apprentice ( Çırak ) programı Donald Trump’ın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bilinirliğini üst seviyelere çıkarmıştır.

Başarısızlıkları ise;

  • Atlantic City’deki kumarhane girişimi,
  • Trump Havayolları, Trump Vodka, Trump: The Game, Trump Magazine, Trump Steaks, Trump University, Trump Mortgages girişimleridir.

The Money Project tarafından hazırlanan aşağıdaki kısa video Trump’ın  başarılarını, başarısızlıklarını, emlaktaki aile tarihini ve servetini biriktirme yolundaki yardımlarını anlatıyor.

 

 

 

 

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığı bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdü. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundu. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladı. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladı. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapmakta ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet vermektedir. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerine amatör olarak devam etmekte olup hobi olarak blog yazarlığı ve dijital fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Ben Neyzen Tevfik

Gerçek adı Tevfik Kolaylı ama herkesin bildiği adı Neyzen Tevfik, neyzen ve şair. Hazır cevaplılığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir