Corona Krizinde Pazarlama İpuçları-IV

Corona krizinde yapılması gereken pazarlama faaliyetlerine ilişkin ipuçlarını anlatmaya devam ediyoruz.

7. Tekliflerinizi Koşullara Uyarlayın

Başarılı pazarlamacılar hızlı hareket ederler ve koşullara uyum sağlarlar. Tüketiciler şu anda normal ürünlerinizi satın alamıyorsa veya istemiyorlarsa, pazarlamanıza normal olarak devam etmenin pek bir anlamı yoktur.

Çevik olmanız ve müşteri ihtiyaçlarınıza göre ayarlamanız gerekir.

Ford şu anda bunun bir örneğini sunuyor. Muhtemelen şu anda yeni arabalara olan talebin çok azalması söz konusudur. Bazı ülke ve bölgelerde sıfır satış olacaktır. Bu yüzden Ford, 3D yazıcılarının bazılarını çok ihtiyaç duyulan gaz maskeleri bastıracak şekilde değiştirebileceklerini fark etti. Ford, sağlık çalışanları için acilen ihtiyaç duyulan tıbbi ekipman ve malzemelerin üretimini hızla genişletmek için 3M ve GE Healthcare ile güçlerini birleştirdi. Haftada 100.000’den fazla yüz siperi monte etmeyi planlıyorlar.

Küçük işletmeler durum için operasyonlarını değiştirmek zorunda kalabilirler. Henüz kilitlenmemiş bir alanda bir fast food mağazası işletiyorsanız, mağaza içi yemek tesislerinizi geçici olarak kapatıp paket paketlerinizi hızlandırmayı düşünebilirsiniz. Bir süre kapılarını kapatmak zorunda olan bir spor salonuysanız, müşterilerinizin evde yapabileceği bazı egzersiz rutinleri videolarını her gün YouTube’a yükleyerek yapmak isteyebilirsiniz.

corona krizinde pazarlama, Corona Krizinde Pazarlama İpuçları-IV

8. Pazarlama Metriklerinizin Üstesinden Gelin

Pazarlama verilerinizi yakından takip etmek her zamankinden daha önemlidir. Neyin işe yaradığına dikkat edin ve daha fazlasını yapın. Daha önce başarılı olan pazarlama şu anda herhangi bir etkiye sahip değilse, ilgisiz hale gelmiştir; bu tür pazarlamayı bir süreliğine azaltabilir veya durdurabilir.

Bu, elbette, günlük felsefeniz olmalı. Verileri inceleyin; eğilimlere bakın; gerekli değişiklikleri yapın.

Dijital pazarlama faaliyetlerinin yatırım getirisini belirlemek nispeten basittir. Her kampanya için belirli bir pazarlama hedefi belirlemeniz ve ölçmek için ilgili metriğe karar vermeniz yeterlidir.

9. Gelecekteki Pazarlamanızı Planlayın

Muhtemelen ellerinizde alışık olduğunuzdan daha fazla zamanınız vardır. Evde sıkışmış hissetmeniz, Corona virus krizi sona erdiğinde bir şeyler planlayamayacağınız anlamına gelmez.

Birçok pazarlamacı, her zaman meşgul olduklarından ve web sitelerinin performansını analiz etmek ve SEO’larını kontrol etmek gibi şeyleri yapmak için zamana sahip olmadığından şikayet eder. Eğer evdeyseniz, şimdi bol zamanınız var.

Gelecekteki pazarlamanızı ve kendinizi nasıl yedekleyeceğinizi ve operasyonel kazancınızı planlamak için ideal bir zamandır. Durumunuza bağlı olarak, pazarlama yeniden doğuşunuzu parayla ilgili bir bütçeyle planlamanız gerekebilir, ancak dijital pazarlamanın aşırı pahalı olması gerekmez. Bu, web sitenizi güncel tutmanız ve sosyal sayfalarınızı güncellemeye devam etmenizin nedenlerinden biridir. Eğer hala varlarsa, dünya tekrar hayata döndüğünde onları sıfırdan yeniden inşa etmek için zaman harcamanıza gerek kalmayacak.

Web sitenizin ve mevcut pazarlamanın mevcut performansını kontrol etmek için zaman harcamanın yanı sıra, gerekli değişiklikleri gerektiği gibi yaparak kurtarma içeriğinizi de planlamaya başlayabilirsiniz. Gelecekteki kampanyalarınızı çizin, içerik oluşturun, videolar için komut dosyaları yazın ve tam çalışma ayarınızda olmadan kendi başınıza yapabileceğiniz her şeyi yapın.

corona krizinde pazarlama, Corona Krizinde Pazarlama İpuçları-IV

Yazımızın önceki bölümlerine Corona Krizinde Pazarlama İpuçları-I , Corona Krizinde Pazarlama İpuçları-II ve Corona Krizinde Pazarlama İpuçları-III ‘den ulaşabilirsiniz.

*Kaynak : https://influencermarketinghub.com/

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdum. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığı bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdüm. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundum. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladım. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladım. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapıyorum ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet veriyorum. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerime amatör olarak devam ederken hobi olarak blog yazıları yazmak ve fotoğraf çekmek hayatıma mutluluk katıyor.

İlginizi Çekebilir

corona krizinde pazarlama, Corona Krizinde Pazarlama İpuçları-I

Corona Krizinde Pazarlama İpuçları-I

Sektörünüze bağlı olarak, Corona virüs sebebiyle satış ve gelir düşüşleri artık kaçınılmaz bir durum haline …

Yorum

  1. Kısaca ben söyliyim herkes evde zaten herkes para harcama derdinde ticaret bu devirdeki en iyi iş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir