Ana Sayfa / Müzik / Bulutsuzluk Özlemi

Bulutsuzluk Özlemi

Bulutsuzluk Özlemi, 1984 yılında İstanbul’da kuruldu. Grubun kuruluş hikayesini Nejat Yavaşoğulları Birgün Pazar’a verdiği röportajda şöyle anlatmıştı;

” Benim bestelerim olduğunu yakın çevrem biliyordu. 80’lerin ikinci yarısında BİLSAK’ta konserlerde düzenleniyordu. Zeynep Avcı adlı gazeteci bir arkadaşımız, “Nejat sen de orada konser versene” dedi. Ben de tek başına konsere çıkmayayım diye Sina’yı (Koloğlu) buldum. Daha önce Dostlar Tiyatrosu’nda tanışmıştık, arkadaşımın yeğeniyle arkadaştı, BİLSAK’taki konserde bir araya geldik. Biraz daha zenginleşsin olay dedim, bir davulcu, bir basçı da bize katıldı ve bir grup oluştu istemeden. O konserin de bir ismi olsun dedik ve benim şarkılarımdan birinin adı olan “Bulutsuzluk Özlemi” adını verdik. O da Mümtaz Sosyal’ın Deniz Gezmiş ve arkadaşları için yazdığı bir makalenin adıdır. O sırada Taksim Sanat Evi’nin sahibi Ahmet Sezerel, haftanın iki günü bende çalışın dedi. Orada giderek kendi şarkılarımızdan oluşan repertuar ilgi çekmeye başladı. Bir grup kurulacağı anlaşıldı, adı ne olsun düşünüyorduk. Ferhan Şensoy ile de o sırada “Şahları da Vururlar”, “Anna’nın 7 Günahı” gibi oyunlarda beraberiz, akademiden tanıyorum onu, o da mimarlıkta okuyordu. Ona “Feveran Kumpanya” ismini düşünüyorum dedim, o da kumpanya dersen tiyatro anlaşılır, “Feveran” koy adını dedi. O sırada Sina da gazetecilere Grup Bulutsuzluk Özlemi demiş, o dönem grup eklenirdi isimlerin başına. Ben Sina’ya bozuldum hatta söylemesi zor, yanlış anlaşılıyor diye. Üç harften oluşan kolay bir isim olsun istedim ve “Mor” olsun dedim. Tamam dediler. Bir afiş hazırladık, İTÜ’de de konser yapacağız, adımızı değiştireceğiz vs. Hatta Cumhuriyet gazetesi de “Bulutsuzluk Özlemi Morardı” diye haber yapmıştı. Seyircilerimiz konserde, isminiz ne güzeldi niye değiştirdiniz dediler ve böylece Bulutsuzluk Özlemi ismi kaldı. ”

Aşağıdaki video, grubun 16.Ocak.2015 tarihinde gerçekleştirdikleri  ”Bulutsuzluk Özlemi Gitarcılarıyla Buluşuyor” gecesinde kaydettiğim 1998 yılı ”Yol” albümünden  ” Yine Düştük Yollara ” şarkısıdır. Şarkının sözü ve müziği Nejat Yavaşoğulları’na ait.

 

 

 

 

 

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

Bulutsuzluk Özlemi
1973 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığı bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdü. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundu. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladı. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladı. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapmakta ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet vermektedir. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerine amatör olarak devam etmekte olup hobi olarak blog yazarlığı ve dijital fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Bulutsuzluk Özlemi

Tüm Zamanların En İyi Şarkıcıları

Thetoptens.com sitesi tüm zamanların en iyi şarkıcılarını belirlemek için bir anket düzenlemiş ve ankete katılan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir