Bizi Ne Motive Eder?

İnsanları  motive eden nedir? Bu soruyu cevaplamak için birçok teori geliştirilmiştir.

Örneğin Frederick Herzberg tıpkı Maslow ve Alderfer gibi, motivasyonun temelinde ihtiyaçların olduğunu savunmuştur.

Herzberg 1960’lı yılların başlarında geliştirdiği İki-Faktör teorisinde yaklaşık 200 mühendis ve muhasebeciden oluşan bir grupla görüşmüş ve onlara geçmişte işlerindeki motivasyon ve demotivasyon durumlarını sormuştur. Alınan cevaplar çalışanların iş tatmini ve tatminsizliğiyle ilişkili olarak iki farklı boyutun olduğunu göstermiştir.

Araştırmanın sonuçlarına göre motivasyon için iki faktör vardır.

Birincisi “koruyucu (hijyen) faktörler” ikincisi ise “motive edici faktörler” dir.

Koruyucu-hijyen faktörler

Ücret, iş güvenliği, çalışma koşulları, denetim düzeyi ve şekli şirket politikaları ve kişiler arası ilişkilerdir. Bunların eksikliği ya da olumsuzluğu bireyler için tatminsizlik yaratmaktadır.

Motive edici faktörler

İşin kendisi başta olmak üzere, başarı duygusu, tanınma, sorumluluk, kişisel gelişim fırsatı ve terfi imkanıdır.

Görüldüğü gibi insanlar farklıdır ve her birinin kendi ihtiyaçları, istekleri ve tetikleyicileri vardır.

Eğer birisini değiştirmek ya da bir şeyler yapmak için motive etmek istiyorsanız, o zaman ilk önce onun ihtiyaçlarını anlamanız gerekir, sonra da bu ihtiyaçları değiştirmek gerekir.

Bu sadece iş hayatı için geçerli değildir. Sigarayı bırakmasını istediğiniz bir kişinin maddi sorunları varsa, sigaranın ekonomisine nasıl zarar verdiğini söylemek etkili olabilirken, sağlık sorunları olan biri için sigarayı bırakmada ekonomik faktörleri hatırlatmak bir etki yaratmaz.

Sigara paketlerinde görünen sağlık uyarıları, yalnızca sağlıkları hakkında hassas olanları motive edebilir.

Motivasyonun temelinde acı ve haz duygusu vardır. Kutsal kitaplar bile insanları doğru yola sevk etmek için cennet-cehennem kavramlarıyla acı ve hazzı tanımlar.

Bir konuda kendinizi ya da başkasını motive etmek istediğinizde hedeflenen konunun ya da davranışın gerçekleşmesi durumunda oluşabilecek hazzı ya da tersi bir durumda yaşanacak acıyı tanımlamanız gerekir. Bu tanımlama sözel bir iletişimle olabileceğini gibi zihinsel bir canlandırma ile de mümkündür. Hatta zihinsel olanı daha da etkilidir diyebiliriz. Çünkü beynimiz imgelerle düşünürken gerçekle yalanı birbirinden ayıramaz. Zihnimizde yarattığımız görüntü, ses ve sanal deneyimler gerçeklik algısı yaratarak gerçek durumda yaşayacağımız duyguların oluşmasına fırsat verir.

İngilizce öğrenmek için motive olmaya mı ihtiyacınız var. Gözünüzü kapatın ve bir toplantıda herkesin İngilizce konuştuğu bir ortamda kimseyi anlamadan ve tek kelime edemeden kaldığınızı hayal edin. Bu size acı verdi mi? Şimdi de tam tersini düşünün. Son derece özgüvenli bir şeklide akıcı bir şeklide İngilizce konuşabildiğinizi ve herkesin size hayranlıkla baktığını düşünün.

Bir konuda harekete geçmek ve motive olmak için yapacağınız en önemli şey beklenen sonuçları zihninizde canlandırmaktır. Bunun için ihtiyaç duyacağınız kapalı gözler, biraz zaman ve bol miktarda hayal gücüdür.

Kişisel gelişim konuları kapsamında ” Gelişime Açık Olmak ” yazıma da buradan ulaşabilirsiniz.

Dostlukla kalın.

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Devrim Ersöz

İktisat alanındaki lisans ve yüksek lisans eğitimini takiben, profesyonel iş hayatına bilişim sektöründe adım atan Devrim Ersöz, 1997’de Doğan Hayat Sigorta A.Ş.’de (BNP Paribas Cardif Emeklilik) sigortacılık kariyerine başlangıç yaptı. 1998 yılında çalışmaya başladığı Commercial Union Hayat Sigorta’da (AvivaSA) aktif saha satışında görev aldıktan sonra en son Satış Müdürü olarak görev yapan Ersöz, 2003 yılında Sabancı Grubu Şirketi olan AK Emeklilik’e (AvivaSA) geçti. AK Emeklilik’te sırasıyla Eğitim ve Kalite Uygulamaları ile Satış Destek Uzmanlığı ve Pazarlama Bölümleri’nde yöneticilik yapan Devrim Ersöz, 2007-2009 yılları arasında İngiliz CPP Group Plc’nin kuruluşu olan CPP Türkiye’de Pazarlama Müdürü olarak görev yaptı. Ersöz 2009 yılında katıldığı ERGO Sigorta Grubunda ERGO Sigorta ve Emeklilik Satış Hizmetleri Şirketinde 2011 yılı sonuna kadar Sırasıyla Satış Destek Grup Müdürü ve Satıştan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak 300 kişilik bir organizasyonun yönetiminde bulundu. Uzmanlıkları arasında satış ve pazarlama yönetimi, eğitim, kişisel gelişim, stratejik planlama, iş geliştirme ve proje yönetimi bulunmaktadır. Profesyonel kariyeri süresince Sigorta Satış Ekipleri, Bireysel Emeklilik Aracıları, Satış Yöneticileri, Acenteler, Banka Şube Personeli, Çağrı Merkezi Çalışanları, Üniversiteler ve İş Dünyasından katılımcılar olmak üzere binlerce kişiye eğitim veren Ersöz, aynı zamanda Marmara Üniversitesi Sigortacılık bölümünde misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştur. Devrim Ersöz halen yönetim danışmanlığı ve eğitmenlik yanında İstanbul Üniversitesinde misafir öğretim üyeliği yapmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde Yetişkin Eğitimi üzerine eğitim alan Devrim Ersöz “Ezber Bozan Satış Teknikleri”, “Pembe Fil” ve “İtirazım var” isimli kitapların yazarıdır. INLPTA (International NLP Trainer’s Association) akreditasyonunda NLP pratisyenidir. American Society for Training & Development (ASTD) üyesi ve köşe yazarıdır.

İlginizi Çekebilir

Dokuzu Beş Geçe Antalya’da ki Deprem

Ulu önder Atatürk’ün vefatının 83.yıldönümünde meydana gelen ilginç bir tesadüf sosyal medyada büyük ilgi gördü. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir