Sosyal Medya Trendleri

Corona virüsü sebebiyle neredeyse birçok ülkede insanların büyük bir kısmı evlerine kapanmış durumda. Böyle olunca sosyal medya uygulamaları da milyonlarca kişinin haberleri takip ettiği, eğlence aradığı ve sevdikleriyle bağlantıda kalmak için kullandığı önemli bir araç haline geldi. Sosyal medya trendleri konusuna değindiğimiz bu yazımızda sosyal medyanın dünyada devam eden karantina durumuna nasıl adapte olduğunu kısaca anlatacağız.

COVID-19 pazarlama endüstrisini nasıl etkiliyor?

COVID-19 dünya çapında her sektörü etkilediği gibi sosyal pazarlamayı da etkilemiştir. Küresel Web Dizini Raporuna göre çevrimiçi video alımlarının % 39 oranında artarak tüm zamanların en yüksek seviyesinde olmasına rağmen, sosyal reklam bütçelerinin Haziran 2020’ye kadar ortalama % 28 oranında düşmesi bekleniyor. İnsanlar taşınabilir cihazlarıyla her zamankinden daha fazla etkileşim halindedir. Bundan dolayı markaların daha kapsayıcı, ilgili ve esnek olması çok önemlidir.

Instagram, sosyal mesafeyi teşvik etmek için yeni çıkartmalar yayınladı

Instagram, kullanıcılarının evde kalma durumuna birkaç farklı şekilde yanıt verdi, ancak en basit uygulaması hikaye çıkartmaları oldu.

Son birkaç hafta içinde, “Stay Home” ( evde kal ) etiketini çıkardılar ve insanları karantina etkinliklerini etiketle göndermeye teşvik ettiler. Ayrıca, son zamanlarda Instagram’a göre “kullanıcıların sevdikleri kişileri etiketlemelerine olanak tanıyan” #IStayHomeFor ” ( … için evde kalıyorum ) etiketini eklediler.

sosyal medya trendleri, Sosyal Medya Trendleri

TikTok popülaritesini artırdı

Sensor Tower şirketine göre, TikTok sadece bir hafta içinde % 34 gelir artışı sağladı. Başlangıçta TikTok, komik videoların olduğu bir platformdan adım adım sanat ve el sanatlarına kadar çok çeşitli içerikleri kapsayan bir platformu haline geldi. Uygulamada herkes için bir şeyler var. Farklı endüstrilerden birçok marka TikTok’a katılma yolunda adım attı ve uygulamayı doğru kullananlar takipçileriyle etkileşimde büyük başarı elde ettiler.

sosyal medya trendleri, Sosyal Medya Trendleri

Facebook şeffaflığa doğru ilerliyor

Nisan ayı içinde Facebook, yüksek erişimli sayfalardan gelen yayınların konumunu sağlayacağını açıkladı. Bunun amacı, bu yazıların bütünlüğünü korumak ve 2020 seçimlerinden önce bu platformlardan kaynaklanan içeriğe daha fazla güven kazandırmaktır. Facebook’un Ürün Yöneticisi Anita Joseph’e göre, “İnsanların hizmetlerimizi doğru kullandıklarından emin olmak istiyoruz ve gördükleri yayınların arkasında kimin olduğunu anlayabiliyoruz. Seçimler söz konusu olduğunda bu özellikle önemlidir, bu nedenle geniş kitlelere sahip sayfaları ve hesapları daha şeffaf hale getirmek için ek adımlar atıyoruz. Bu değişiklikler, Facebook ve Instagram’da seçimleri korumak ve şeffaflığı artırmak için yaptığımız daha geniş çabalarımızın bir parçasıdır. Böylece insanlar okudukları, güvendikleri ve paylaştıkları yazılar hakkında daha bilinçli kararlar alabilmektedirler. ”

sosyal medya trendleri, Sosyal Medya Trendleri

Kaynak : IgniteSocialMedia

” Sosyal medyada nasıl dikkat çekilir ? ” konulu yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdum. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığı bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdüm. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundum. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladım. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladım. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapıyorum ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet veriyorum. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerime amatör olarak devam ederken hobi olarak blog yazıları yazmak ve fotoğraf çekmek hayatıma mutluluk katıyor.

İlginizi Çekebilir

Spotify Erişim Engeli, Spotify Erişim Engeli

Spotify Erişim Engeli

Müzik sevdalılarının gözleri perşembe gününe kadar Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ‘nun Spotify ‘a uygulayacağı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir