Salon Palmiyesi

Aşağıdaki fotoğrafta iç mekanların popüler ismi Chamaedorea elegans ya da bizdeki ismiyle salon palmiyesine bakıyorsunuz.

Yavaş büyümesi, meyvelerine diğer palmiyelere kıyasla daha kolay ulaşılabilir olması nedeniyle Eski Yunan’da “topraktaki hediye” anlamına gelen Chamaedorea adı verilmiş kendisine. Çiçekleri Guatemala ve El Salvador gibi ülkelerde lezzetlendirici olarak kullanılırken, kesme çiçekçiler için de aranjmanların vazgeçilmezi kabul ediliyor.

Fotoğraf : Başak Engin

Yağmur ormanlarının egzotik havasını iç mekanlara taşıyan bu palmiye türü Viktorya Dönemi’ndeki popülerliğiyle anılıyor ve bu popülaritesi kendisine Kraliyet Bahçıvanlık Cemiyeti RHS (The Royal Horticultural Society) tarafından bitki ve çiçeklerin Birleşik Krallık’taki yetişme performanslarına göre 1922’den beri verilen “Garden Merit Ödülü’nü getiriyor.

Neredeyse sürekli kapalı olan havasıyla tanınan İngiltere’de bu kadar tutulan Chamaedorea, tahmin edeceğiniz üzere evinizde ya da ofisinizde gölgede kalan konumlara en uygun bitkilerden biri. Yazın toprağının üst yüzeyi kurudukça, kışın tamamının kurumasının ardından sulama yaparak, gelişme döneminde de besin takviyesiyle bakımını sürdürebilirsiniz.

Kırk santimetrelerde gelişimine uygun olarak dip sürgün vererek büyüyen palmiyemiz çapı yirmi beş santimetre olan terakota saksıda son derece mutlu görünüyor.

” Bitkiler ile Yaşam ” ile ilgili tüm yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Başak Engin

Bazen bir seçim yapmazsın. Hayatın boyunca yaptığın bütün seçimler seni aslında varmak istediğin yerin kapısına götürür ve sen sadece kapıyı açıp girersin. Aradığın şey oradadır… Yaklaşık 15 yıl kurumsal dünyada “nefes almaya” çalıştım. Sonra bir gün her şeyi geride bırakıp, bitkilerle dolu bir hayat kurmaya karar verdim. Ya da büyük bir mutlulukla emek verdiğim bitkiler bana bir hayat kurdu. Hangisinin daha doğru olduğuna hala karar verebilmiş değilim. Kurulan bu hayata" Leaves Diary" ismini verdim. Hiroşima'dan kurtulan nadir canlılardan ginkgoyu logomuza taşıdık. Amacımız doğanın her zaman üstün geldiğini vurgulamak. Bu güce aşık olduğumuzu anlatmak ve bu gücün peşinden gitmeye kararlı olduğumuzu paylaşmaktı. Bizim gibi düşünen hisseden doğa tutkunlarıyla buluşma noktamız Leavesdiary.

İlginizi Çekebilir

Yoga ve Uyku Kalitesi

Modern yaşamın hızı ve günlük yaşamın getirdiği stres, birçok insanın uyku sorunlarıyla karşı karşıya kalmasına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir