Amerikan Futbolu

Dünyanın bir çok ülkesinde futbol en popüler spor dalı olmakla beraber ABD’de bu durum biraz farklıdır. Son dönemlerde ABD’de de futbol yavaş yavaş popülerlik kazansa bile Amerikalıların büyük bir bölümü Amerikan futbolu takipçisidir.

Çoğumuzun Hollywood filmleri ile tanıştığı Amerikan futbolunun kuralları şu şekilde özetlenebilir.

Takımlar 11 oyuncudan oluşur. Oyun sahasının uzunluğu 110 metre (120 yard), genişliği 49 metredir (53 yard). Sahada 50’den 10’a doğru numara verilmiş, enine çizgiler bulunmaktadır. Sahanın her iki ucunda 10’ar yardlık gol bölgeleri bulunur. Bu bölgelere end zone adı verilir. Her iki gol çizgisi üzerinde, goal posts olarak isimlendirilen Y harfine benzeyen kaleler bulunur. Bu sporun football diye anılmasına nedeni kullanılan topun uzunluğunun ortalama bir foot yani yaklaşık 30 cm kadar olmasıdır. Sahada 7 tane hakem görev yapar.

Oyun sonunda en fazla sayı yapan kazanan takım olur. Oyun süresi 15’er dakikalık 4 devre sonunda toplam 60 dakikadır. Normal futboldan farklı olarak topun oyunda olmadığında zaman durduğu için maçlar yaklaşık 2,5 saat sürer. Her takımın sahaya süreceği bir başlangıç, bir savunma bir de hücum takımı vardır. Takımlardan biri atak diğeri savunma oynar. Başlama vuruşuna kickoff denir ve bunu başlangıç takımı yapar.

Amerikan futbolu şöyle oynanır;

Takımlardan biri topa vurur ve karşı sahaya gönderir. Topu karşılayan takımın bir oyuncusu topu alır ve takımın kendi taktiğine uyarak ilerlemeye başlar. Rakip takım ise onları mümkün olduğunca kendi gol bölgesinden uzakta tutmaya uğraşır. Top ile ilerleyen oyuncu düşürüldüğü zaman yahut topu ilk aldığında olduğu yerde sabit kalırsa oyun durur ve hücum eden takımın oyuna nereden başlayacağı belirlenmiş olur. Kickoff vuruşundan sonra başlangıç takımları sahadan ayrılır ve kickoff’ta topu karşılayan takımın atak takımı, topa vuran takımın müdafa takımı oyuna girer.

Atak takımı, topla beraber ilerlemeye çalışırken savunma takımı bu ilerleyişi durdurmaya çalışır. Her 10 yard’ı geçebilmek için atak takımın 4 şansı vardır. Bu 4 şansta 10 yard ilerlemeyi başaramadığı takdirde, top rakip takıma geçer. Geçmeyi başarabilirse 4 şans daha kazanır. Topu ve takımı ilerletmenin iki yolu vardır. Koşu yahut uzun pas ile yapılabilir. Bir oyuncu topa sahip olduğunda rakip defans tarafından düşürülene kadar koşarak ilerleyebilir. Atak oyuncuları topla koşan arkadaşlarına rakibin defans oyuncularına engel olarak, yol açmak suretiyle yardımcı olabilirler.

Savunma takımı için rakibi durdurmak ona verilen pası kesmek yahut tutmak şeklinde yapılabileceği gibi topla giden oyuncuyu düşürmek yahut saha dışına itmek şeklinde de yapılır. Oyuncu düşmeden top elinden düşerse veya atılan bir pas sırasında henüz top yere değmezse top aktif haldedir.

Topun kontrolü her zaman atak yapan takımdadır. Oyun her zaman aynı şekilde başlar; Atak takımın orta oyuncusu bacaklarının arasından topu oyun kurucuya verir (snap) ve o anda oyun başlar. Her snap’tan önce huddle adı verilen ve atak takımının kaptanının bir sonraki atak için taktik belirlemek amacıyla arkadaşlarına direktif verdiği 40 saniyelik bir toplantı yapılır. Huddle bittiğinde atak takımının her oyuncusu nereye gideceğini ve diğer arkadaşlarının ne yapacağını bilir.

Rakip takımın son çizgisi top ile birlikte geçildiğinde touchdown yapılmış olur ve değeri 6 puandır. Touchdown yapan takım ekstra puan kazanma şansı için 2 tercih hakkına sahiptir. Topla rakip takımın bitiş çizgisine tekrar girilirse 2 puan kazanılır. Topa ayakla vurmak suretiyle rakip takımın kalesine atılırsa 1 puan kazanılır. Topa ayakla vurarak rakip takımın kalesine sokmakla saha golü kazanılır ve değeri 3 puandır. Touchdown yerine saha golünün tercih edilmesinin nedeni riske girmemektir.

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Barış Özgür

İstanbul Üniversitesi Siyasal mezunu. Galatasaray taraftarı. Gitar ve piyano çalar, şiir yazar, kitap tutkunu ve Yusuf'un babası.

İlginizi Çekebilir

Yok Artık LeBron James

Şüphesiz LeBron James NBA tarihinin en büyük oyuncularından biridir. Yetenekleri, hakimiyeti ve sahada ki etkisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir