24 Mart 2007 Yunanistan Türkiye Milli Maçı

24.Mart.2007 tarihine rastlayan 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası Grup Eleme maçı , tarihleri boyunca karşı karşıya gelen iki ülkeyi bir kere daha karşı karşıya getiriyordu. Tarihin cilvesi midir bilinmez fakat 24.Mart tarihi Yunanistan’nın Kurtuluş Günü’nden bir gün önceydi yani Osmanlı’dan bağımsızlıklarını kazandıkları Yunanlıların Cumhuriyet Bayramı’na rastalayan günün öncesi.
Onlar için önemli bu tarih, maçın 1782-1827 yılları arasında yaşamış Osmanlıya karşı başkaldırının önderi olmuş komutan Georgios Karaiskasis’nin adını taşıyan stadta oynananma tercihi ile ortama daha bir gerginlik katıyorlar ve doğal olarak o maça son Avrupa Şampiyonu’nu olarak çıkan Yunan Milli Takımı’nı bu seçim oldukça motive ediyordu. Tabi ki maçtan önce otoriteler de Yunan Milli Takımı’ndan kesin galibiyet bekliyordu.
Bütün bu ortama rağmen Yunan medyasının büyük bölümü oldukça sağduyulu yaklaşıyor hatta Milli Takımımızı Türkçe ”Hoşgeldiniz” gazete başlıklarıyla karşılıyorlardı. Ege’nin iki yakasını paylaşan iki halk benzer kültür, alışkanlık ve karaktersitik özellikleriyle zaten dostlardı ve dost olarak kalacaklardı…

baris

Beklenmedik bir golle oyunun daha hemen başında yenik duruma düşen Milli Takımımız attığı dört golle tarihi geceye adını yazdırıyordu. Doğal olarak futbolcularımızın yaşadığı sevinç ve Yunanlı futbolcuların yaşadığı üzüntü bildik görüntülerdi…

türk yunan milli maçı

Dünya üzerinde ezeli rakiplerin maç bitiminde, mağlubiyet sonucu verdiği tepkiler bu maçta da yaşanıyor ama  Yunalı taraftarların maçta açtığı Kıbrıs haritası eklenmiş bayrak Enosis hayallerinin sanki hiç bitmediğinin gösteriyordu sanki. Bir grup fanatik Yunanlının işi olduğuna inanmak istediğim bu hareketler Yunalı taraftarların milli takımımızın ezici galibiyeti sonrası alkışlayarak ortamın daha fazla gerilmesini önlüyordu neyse ki.

Tabi İstiklal Marşı’mız sırasında da ıslıklayan yine bir kısım taraftar bu davranışlarının kendilerine bir fayda sağlamadığını anlamışlardır diye bardağın dolu tarafına bakıyor ve bir kez daha  ”Futbol Hayattır” diyorum.

sahaceza

kibris

alkis

Fotoğraflar Milliyet Gazetesi’nden alıntıdır.

 

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığı bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdü. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundu. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladı. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladı. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapmakta ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet vermektedir. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerine amatör olarak devam etmekte olup hobi olarak blog yazarlığı ve dijital fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yok Artık LeBron James

Şüphesiz LeBron James NBA tarihinin en büyük oyuncularından biridir. Yetenekleri, hakimiyeti ve sahada ki etkisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir