YouTube Enteresan Bilgiler

Bu yazımda dünyanın en popüler video paylaşım ağı ve barındırma servisi YouTube ile ilgili enteresan bilgileri paylaşacağım.

YouTube’a yüklenen ilk video ” Me At the Zoo” isimli videodur. YouTube’un üç kurucusundan biri olan  Jawed Karim tarafından 23 Nisan 2005 tarihinde yüklenen bu video 18 saniye uzunluğundadır.

Jawed Karim, 1979 yılında Almanya’da doğmuştur ve Bangladeş asıllı bir internet girişimcisidir.

Bir milyon görüntülemeye ulaşan ilk YouTube videosu ise 2005 yılında Nike tarafından yayınlanan Ronaldinho videosudur.

Nike, rekor kıran bu Ronaldinho videosunun yayınlanmasından 10 sene sonra da kutlama olarak 2015 yılında aşağıdaki videoyu yüklemiştir. 10 yıl sonra yüklenen bu video da 10 milyona yakın görüntüleme almıştır.

En genç Youtuber bu ise 8 yaşındaki  Ryan ToysReview kanalının sahibi küçük Ryan’dır. 2015 yılında kurulan kanalın bugün itibariyle 19.673.000 takipçisi vardır.  Videolarının toplam izlenme sayısı 26 milyardır. Ayrıca Ryan YouTube’tan yıllık 22 milyon USD tutarında ciddi bir yıllık gelir elde etmektedir. Kendisi YouTube’un en çok kazanan Youtuberları içinde önde gelenlerdendir.

Gelelim YouTube aleminin bugüne kadar en çok izlenen videosuna. Luis Fonsi ‘ye Daddy Yankee’nin eşlik ettiği  ” Despacito ” şarkısı an itibariyle 6 milyar 251 milyon defa seyredilmiştir.

12 Ocak 2017 tarihinde yayınlanan şarkı, uzun süre müzik listelerinde zirvede yer almıştır.

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdum. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığım bankacılık kariyerime 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdüm. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundum. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladım. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladım. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapıyorum ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet veriyorum. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerime amatör olarak devam ederken hobi olarak blog yazıları yazmak ve fotoğraf çekmek hayatıma mutluluk katıyor.

İlginizi Çekebilir

Bankalar Üretken Yapay Zekayı Nasıl Kullanabilir?

Günümüz piyasaları, ekonomik krizler ve artan düzenleme gereksinimleriyle karakterize edilirken, bankacılık sektörü üretken yapay zekayı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir