Ana Sayfa / Teknoloji / Uber ve Yeni Sessiz Mod Özelliği

Uber ve Yeni Sessiz Mod Özelliği

2009 yılının Mart ayında San Francisco’ da UberCap adıyla faaliyete başlayan Uber,  bilindiği üzere mobil telefon uygulaması üzerinden taksi hizmeti vermektedir. Uber’in hikayesi karlı bir Paris akşamında başlar. Kurucuları Travis Kalanick ve Garrett Camp taksi bulamayınca akıllarına Uber fikri gelir. Bu fikrin ardından Temmuz 2010 da ilk yolcu siyah bir sedan ile Uber yolcuğunu gerçekleştirmiş ve fikrin ortaya çıkmasından üç sene sonra da Paris caddeleri Uber ile tanışır. Uber’in hizmet vermeye başladığı ilk Latin Amerika şehri ise 2013 Ağustos ayı itibariyle Mexico City olmuştur.

2014 yılı itibariyle ülkemizde İstanbul’da hizmet vermeye başlayan Uber’in  4 milyondan fazla kullanıcı tarafından uygulaması indirilmiştir. Ayrıca 12.000 UberXL sürücü ortağı mevcut iken 31 Mayıs tarihi itibariyle XL servisini durdurmuştur. Halen Sarı Taksi ve Turkuaz Taksi ürünlerini sunmaya devam etmektedir.

Uber müşteri talepleri doğrultusunda verdiği hizmetleri güncelleyerek uygulamalarında yeni özellikleri devreye alıyor. Bu kapsamda  Amerika Birleşik Devletleri’ndeki müşterileri için  şöförün konuşmadığı “sessiz modda” yolculuklar önermeye başladı. Uber Black ve Uber Black SUV kullanan Uber müşterileri artık  “sessiz mod”  özelliğini seçtikleri durumda şöförle sohbet etmeyebilecekler. Uygulama, yolculuk başlamadan  müşterilere “sohbet edebilirim”, “sessizliği tercih ederim” veya “tercih yok” gibi üç seçenek sunuyor. İstihdam yasası uyarınca, Uber sürücülerinin müşterilerin bu isteğine uymakla yükümlü olmadığı belirtiliyor.

Uber’in başlattığı diğer yeni özellikler de, araçtaki sıcaklığı istedikleri gibi ayarlanması için sıcaklık seçeneği ve müşterilerin yanlarında bavul olduğunu sürücüye aktarmaları için bavul seçenekleridir.

Uber ve Yeni Sessiz Mod Özelliği

 

 

 

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

Uber ve Yeni Sessiz Mod Özelliği
1973 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığı bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdü. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundu. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladı. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladı. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapmakta ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet vermektedir. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerine amatör olarak devam etmekte olup hobi olarak blog yazarlığı ve dijital fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Uber ve Yeni Sessiz Mod Özelliği

Jennifer Lopez’in Fintech Yatırımı

Ünlü şarkıcı Jennifer Lopez ve sevgilisi Alex Rodriguez ( eski beyzbolcu ), bir banka alternatifi olmak isteyen tasarruf …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir