Yılanlı Sütun

Yılanlı Sütun, Sultanahmet Meydanı’nda bulunan birbirine dolanmış üç yılanın meydan getirdiği bronzdan yapılmış antik bir Yunan anıtıdır. Burma Sütun olarakta anılan yapı İstanbul’un en eski anıtlarındandır.

Anıtın, Roma döneminde ve devam eden Osmanlı’da da İstanbul’u haşere ve sürüngenlerin istilasından koruduğuna inanılmaktaydı.

Evliya Çelebi, Yılanlı Sütun hakkında şunları yazmıştır: “İstanbul’da 17. tılsım burma direktir. Bu direk üç başlı ejderha suretini gösterip başının birisini bir yeniçeri, kılıç ile bir vuruşta kırmıştır. O tarihte kısmen tılsımı bozulmuş olup İstanbul içine yılan, çıyan ve akrep misali hayvanlar yayılmıştır.”

1.Konstantin tarafından 324 yılında İstanbul’a getirilmiştir. Anıtın günümüzde sadece 5 metrelik kısmı ayaktadır. Orjinalinde bulunan 3 adet yılanbaşı da kopmuştur. Bu yılanbaşlarından bir tanesi yapılan kazılarda bulunup İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne konulmuştur.

Anıtın üzerine kazılmış olan Perslere karşı müttefik olarak savaşan 31 yunan kolonisinin baş şehirlerinin isimleri bugün de  okunabilmektedir.

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığı bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdü. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundu. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladı. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladı. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapmakta ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet vermektedir. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerine amatör olarak devam etmekte olup hobi olarak blog yazarlığı ve dijital fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Ben Can Yücel

Türk edebiyatının önemli şairi Can Yücel için 4Life Productions ve Onuncu Köy Üretim Ekibi tarafından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir