Yalanı Nasıl Anlarız?

Yalanı yakalayabilmek için pek çok farklı işarete bakmak gerekir. Özellikle karşınızdakinin beden diliyle sözlerinin uyumuna dikkat etmek işinizi kolaylaştırır. Yalan söyleyen kişi bilinçli olarak beden dilini kontrol etmeye çalışsa da asıl kontrol bilinçaltındadır. Bilinçaltı, nefes alma, terleme, kalp atışları gibi işlevlerimizin çoğunu kontrol eder. Bu bilinçsiz sinyaller, o kişinin yalan söyleyip söylemediğini tespit etmek için kullanabileceğiniz sinyallerdir. Kişinin sözleri bilinçdışı sinyalleriyle tutarlıysa, o zaman doğruyu söylüyor demektir.

Bir yalanı anlamaya çalışırken dikkat etmeniz gereken işaretler şunlardır:

Beden Dili: Yalancılar genellikle avuçlarını gizler ve yalan söylerken size dönük oturmazlar. Yalan söylerken göz temasını da keserler.

Göz hareketleri: NLP’ye göre gözün hareket yönü, beynin içinde gerçekleşen işlevi yansıtır. Örneğin, sol üst tarafa bakmanız geçmiş bir görüntüyü hatırladığınız, sağ üst tarafa bakmanız ise zihninizde bir resim oluşturduğunuz anlamına gelir. Peki bu bilgiyi nasıl kullanabiliriz?

Bir kişiye herhangi bir konu hakkında soru sorulduğunda gözleri kendi sağına doğru bakarsa, muhtemelen anlatmak üzere olduğu yalanın görüntüsünü inşa ediyordur. Bu, yalan söyleyebileceğini gösteren işaretlerden biridir.

Hikayedeki tutarsızlıklar: Eğer biri yalan söylüyorsa, anlattığı hikaye her tekrar edildiğinde biraz değişebilir. Yalan söyleyen kişi bir ifadeyi unutacak, tamamen yeni bir şey ekleyecek veya daha önce bahsettiği bir şeyi anlatmayacaktır. Tutarsızlık, türü ne olursa olsun bir kişinin yalan söylediğini gösterebilen bir işarettir.

Endişeli hissetmek: Neredeyse yalan söyleyen herkes endişeli hisseder. Bu endişenin yoğunluğu, yalancının ne kadar profesyonel olduğuna bağlı olarak değişir. Yalancıları tespit etmek için bu endişe durumunu tespit etmeye çalışın. Kişiyi endişeli tutmak için konuyla ilgili mümkün olduğunca konuşun. Kaygısını saptayabilmek için beden dilini kontrol edin.

Konuyu değiştirmek: Bir şeyi gizlemek isteyen bir kişi genellikle o konuda konuşmaktan kaçınmaya çalışır. Durumla ilgili herhangi bir şey hakkında doğrudan adres vermeden konuşmaya çalışın ve kişinin başka bir konuya atlamaya çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Girişkenlik eksikliği: Bu kişi, profesyonel olarak yalan söylemesi için eğitilmiş özel bir ajan olmadığı sürece, genellikle yalan söylerken kendinden emin değildir. Ses tonu daha düşük olacak ve daha az kendine güvenen bir görünüm sergileyecektir.

Yavaş yavaş konuşmak: Yalan söyleyen insanlar ne söyleyeceklerini bulmak için konuşma hızını yavaşlatır ya da konuşurken çoğu zaman dururlar.

Olay bütünlüğü: Yalan olduğunu düşündüğünüz bir konuyu anlatan kişiden olayı tersten anlatmasını isteyin. Eğer konusunda çok uzman değilse olayları tersten anlatırken hata yapma olasılığı artacaktır.

Bir şeylere sarılma: Eğer karşınızdaki kişi konuşurken eline bir şeyler alıp ona sarılıyorsa ya da bir yerden destek alıyorsa sözlerinin doğruluğunu tartmanız gerekir.

Anlık jestler ve yer değiştirme: Yalan söyleyen kişi birden sebepsiz olarak öksürmeye başlayabilir. Bunun yanı sıra yerinden kalkıp başka bir yere geçebilir veya baskı kurmak için ayakta kalmak isteyebilir. Sürekli bir şeyler içme isteği de panik halinin göstergelerindendir. Bu ipuçları tek başına bir şey ifade etmeyebilir. Birden fazlasının bir arada olmasına dikkat etmeniz yalanı belirlemek için size yardım eder. Hayat boyu dürüst insanlarla karşılaşmanız dileğiyle.

Hakkında Devrim Ersöz

İktisat alanındaki lisans ve yüksek lisans eğitimini takiben, profesyonel iş hayatına bilişim sektöründe adım atan Devrim Ersöz, 1997’de Doğan Hayat Sigorta A.Ş.’de (BNP Paribas Cardif Emeklilik) sigortacılık kariyerine başlangıç yaptı. 1998 yılında çalışmaya başladığı Commercial Union Hayat Sigorta’da (AvivaSA) aktif saha satışında görev aldıktan sonra en son Satış Müdürü olarak görev yapan Ersöz, 2003 yılında Sabancı Grubu Şirketi olan AK Emeklilik’e (AvivaSA) geçti. AK Emeklilik’te sırasıyla Eğitim ve Kalite Uygulamaları ile Satış Destek Uzmanlığı ve Pazarlama Bölümleri’nde yöneticilik yapan Devrim Ersöz, 2007-2009 yılları arasında İngiliz CPP Group Plc’nin kuruluşu olan CPP Türkiye’de Pazarlama Müdürü olarak görev yaptı. Ersöz 2009 yılında katıldığı ERGO Sigorta Grubunda ERGO Sigorta ve Emeklilik Satış Hizmetleri Şirketinde 2011 yılı sonuna kadar Sırasıyla Satış Destek Grup Müdürü ve Satıştan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak 300 kişilik bir organizasyonun yönetiminde bulundu. Uzmanlıkları arasında satış ve pazarlama yönetimi, eğitim, kişisel gelişim, stratejik planlama, iş geliştirme ve proje yönetimi bulunmaktadır. Profesyonel kariyeri süresince Sigorta Satış Ekipleri, Bireysel Emeklilik Aracıları, Satış Yöneticileri, Acenteler, Banka Şube Personeli, Çağrı Merkezi Çalışanları, Üniversiteler ve İş Dünyasından katılımcılar olmak üzere binlerce kişiye eğitim veren Ersöz, aynı zamanda Marmara Üniversitesi Sigortacılık bölümünde misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştur. Devrim Ersöz halen yönetim danışmanlığı ve eğitmenlik yanında İstanbul Üniversitesinde misafir öğretim üyeliği yapmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde Yetişkin Eğitimi üzerine eğitim alan Devrim Ersöz “Ezber Bozan Satış Teknikleri”, “Pembe Fil” ve “İtirazım var” isimli kitapların yazarıdır. INLPTA (International NLP Trainer’s Association) akreditasyonunda NLP pratisyenidir. American Society for Training & Development (ASTD) üyesi ve köşe yazarıdır.

İlginizi Çekebilir

Ben Neyzen Tevfik

Gerçek adı Tevfik Kolaylı ama herkesin bildiği adı Neyzen Tevfik, neyzen ve şair. Hazır cevaplılığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir