Ünlü Filmlerin Çekildiği Amerikan Otelleri

1. THE PLAZA HOTEL / NEW YORK

New York’ta bulunan Plaza Hotel, New York’ta çekilen birçok Hollywood filmine evsahipliği yapmıştır. Home Alone 2′ de Kevin McCallister (Macaulay Culkin), 1992’deki bu seride ailesinin geri kalanından ayrıldığında Plaza Hotel’de kalmıştı. Efsanevi otel, Crocodile Dundee filminde (1986) Avustralya’dan New York’a geldiğinde William Miller’ın (Patrick Fugit) Penny Lane’i (Kate Hudson) bulduğu yer olup ayrıca Mick Dundee’nin (Paul Hogan) yeni evi olarak da hizmet etmişti. The Plaza’da çekilen diğer filmler arasında North by Northwest (1959), Arthur (1981), American Hustle (2013) ve The Great Gatsby (2013) yer alıyor.

2. BEVERLY WILSHIRE HOTEL / BEVERLY HILLS

Pretty Woman (1990) filminin çekim yeri, Beverly Hills, Kaliforniya’daki tarihi Beverly Wilshire Oteli idi. Lüks otel, konuklara 15.000 $ ‘da başlayan fiyatlarla Pretty Woman Suit’te konaklama tekliflerini sunmuştu. The Beverly Wilshire Hotel, Clueless (1995), Sex and the City: The Movie (2008) ve Maymunlar Gezegenden Kaçış (1971) filmlerinde de yer aldı.

3. CAESARS PALACE / LAS VEGAS

Hangover (2009) filminin neredeyse tamamı Las Vegas’taki  bu hotelde çekilmişti. Caesars Palace’da çekilen diğer filmler arasında Rain Man (1988), Iron Man (2008), Dreamgirls (2006) ve The Big Short (2015) filmlerini sayabiliriz.

4. HOTEL DEL CORONADO / CORONADO, CALIFORNIA

Amerikan sinema tarihinin en büyük komedilerinden biri olan Billy Wilder’ın, Some Like It Hot (1958) filminin sahneleri California’daki Hotel del Coronado’da çekildi. Yanlışlıkla bir mafya cinayetine şahit olduktan sonra kasabadan kaçan ve daha sonra kadın olarak kılık değiştiren iki müzisyeninin (Tony Curtis ve Jack Lemmon) bir kadın orkestrasıyla yaptıkları yolculuğu anlatan filmde  Miami Seminole Ritz Oteli olarak filmde görülen bu tarihi otel, Viktorya dönemi mimarisiyle filmin 1920’ler dönemine uygun olması nedeniyle seçilmişti.

5. MILLENNIUM BILTMORE HOTEL / LOS ANGELES

Kapılarını 1923 yılında açan Los Angeles’ın Millennium Biltmore Hoteli; Ghostbusters (1984) , Beverly Hills Cop (1984), The Sting (1973) ve Chinatown (1974) adlı büyük yapımlar da  kullandı. Otel ayrıca Bachelor Party (1984), Splash (1984), The Fabulous Baker Boys (1989) ve Cruel Intentions (1999) gibi birçok filmde de yer aldı.

 

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığı bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdü. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundu. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladı. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladı. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapmakta ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet vermektedir. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerine amatör olarak devam etmekte olup hobi olarak blog yazarlığı ve dijital fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.

İlginizi Çekebilir

7. Koğuştaki Mucize

Türkiye’de yılın en başarılı gişe sonuçlarından birine imza atan 7. Koğuştaki Mucize, yurtdışında da seyirciden ilgi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir