Twitter Tarihi

Twitter, 21.Mart.2017 de kuruluşunun 11. yılını kutladı. Bu yazımız da geçen 11 yılın kilometre taşlarını hatırlatmak istedik.

Twitter, 2006′ da sosyal medya dünyasına dahil oluyor. Doğum yeri San Fransisco. Fikir babası Jack Dorsey’dir. Dorsey, Twitter’ı SMS-bazlı iletişim platformu olarak tasarladı daha sonra Noah Goals, Evan Williams ve Biz Stone ile fikri geliştirerek temmuz 2006 tarihinde resmi olarak şirket kuruldu. İlk twit  Jack Dorsey tarafından 21.Mart.2006, 9:50’de “just setting up my twttr”               ( Sadece twitterımı kuruyorum ) olarak atılıyor.  2007’de Austin’de yapılan ABD’nin en büyük müzik festivali South by Southwest’te günlük atılan 60.000 twit ile uygulama patlama yaşıyor.

Malum mesaj boyutunun 140 karakter ile sınırlı olmasının sebebi de yukarıda belirttiğim üzere SMS cep telefonu bazlı bir platform olarak tasarlandığından ve SMS protokollerinin standartı 140 karakter olduğu için böyle kurgulanan uygulamanın bu şekilde devam etme kararı. Bu durumu yaratıcı bir kısıt olarakta düşünebiliriz. Söylemek istediklerimizi 140 karaktere sığdırabilme yaratıcılığı fırsatı diyelim.

Twitter 2011 yılında 100 milyon aktif kullanıcıya erişiyor. 2012’de bu sayı 200 milyona çıkıyor ve şirket popüler video uygulaması Vine’ı satın alıyor. 2013 yılında ise New York borsasında hisseleri işlem görmeye başlıyor. Hisseler, aynı yıl mart ayında 69 USD tarihi zirveyi yakalasa da bu trendini sürdüremiyor ve 2015 yılnda 30 USD ve 2016 süresince de 15-25 USD aralığında işlem görüyor. Twitter, 2017 yılında da benzer hisse değerleri ile borsadaki varlığını sürdürmekte. 2015 yılında canlı yayın uygulaması Periscope, Twitter tarafından satın alınıyor. 2016 yılında 319 milyon kullanıcıya ulaşıyor. 2017 ocak ayında ise 2012 de satın aldığı Vine uygulamasını kapatıp Vine Camera adlı bir uygulamaya dönüştürüyor. Firma her yıl kullanıcı sayısını sürekli artırsada son dönemlerde zarar açıklamaya devam ediyor.

twitter

 

 

 

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığı bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdü. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundu. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladı. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladı. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapmakta ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet vermektedir. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerine amatör olarak devam etmekte olup hobi olarak blog yazarlığı ve dijital fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medyada Nasıl Dikkat Çekilir?

Zamanımızın önemli bir kısmı sosyal medyada geçiyor. Paylaşımlarımıza gelen beğeni ile mutlu oluyor iş amaçlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir