Spotify Erişim Engeli

Müzik sevdalılarının gözleri perşembe gününe kadar Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ‘nun Spotify ‘a uygulayacağı erişim engeli hakkındaki uygulama sonucunda olacak.

RTÜK, 1.Ağustos.2019 tarihi itibariyle yürürlüğe giren “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik” uyarınca internet radyo ve televizyonlarını denetimi altına almıştı. Bu kapsamda internet ortamında yayın lisansı olmadan yayın hizmeti yaptığını tespit ettiği dünyanın en yaygın olarak kullanılan Spotify canlı müzik dinleme platformuna da lisans başvurusu için 72 saat süre tanıdı. Aksi halde müzikseverler yönetmelikte belirtilen süreç sonucunda Spotify ‘a erişemeyerek alternatif müzik kanallarının yolunu tutacak.

Bunların başlıcaları da Apple MusicYoutube Music, SoundCloud , Tidal , Deezer, Fizzy ( yerli müzik platformumuz ) gibi platformlar olacaktır muhtemelen. Artık seçim kararını en çok takipçiye çeken yönünde yapacağız galiba.

Bununla birlikte kişisel olarak uzun yıllardır SoundCloud ‘ı kullanıyorum. Ama kullanım amacım kendi müzikal kayıtlarımı bu site vasıtasıyla paylaşmak için. Merak eden olursa aşağıdaki linki tıklasın lütfen.

SoundCloud hem amatör hem de profesyonel müzisyenler için kendi ürettimlerini paylaşmak adına başarılı bir ortam. Ayrıca siteye üye kişilerin oluşturdukları listeleri de dinlemek mümkün. Bir çok kesintisiz hizmet sağlayan müzik sitesi gibi kısıtlı ücretsiz kullanım ve daha çok özelliği kullanma imkanı veren ücretli versiyonları mevcut.

Bununla birlikte hiç istemiyor olsam da eğer Spotify’ın Türkiye’den erişimi engellenirse Youtube Music benim için bir adım önde olacak. Nedeni de içeriğinin diğerlerine göre çok daha zengin olduğunu düşünüyorum.

Önemli bir durum da Spotify ‘ da oluşturduğumuz çalma listelerimiz. Malum bu listeler zamanla oluşturduğumuz, her daim dinlediğimiz yol arkadaşlarımız. İşte bu listelerimizi kaybetmemek için size bir platforma öneriyorum. Kolaylıkla Spotify listelerinizi Tune MyMusic aracılığıyla aktarabilirsiniz. Siteye girdiğiniz de aktarımı ne şekilde yapacağınız basitçe anlatılmış. Ben hemen listelerimi hem YouTube’a aktardım hem de metin dosyası olarak bilgisayarıma kaydettim.

Son söz; müzik hayatın bir parçasıdır ve Sony Walkman’imi sevgi ile anıyorum…

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdum. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığım bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdüm. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundum. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladım. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladım. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapıyorum ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet veriyorum. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerime amatör olarak devam ederken hobi olarak blog yazıları yazmak ve fotoğraf çekmek hayatıma mutluluk katıyor.

İlginizi Çekebilir

Netflix‘ten E-Ticaret Atılımı

Hayatına DVD kiralama şirketi olarak başlamasına rağmen televizyon alışkanlıkların değişmesiyle dünyanın önde gelen dizi ve film izleme platformu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir